بخشدار مرکزی هندیجان در استان خوزستان گفت: بخشی از آلودگی نفتی که در منطقه کوهستانی رگ سفید رخ داده با جریان آب باران به کنار ساحل این شهرستان در روستای بوطاهری رسیده است. غلامعباس دانش‌پژوه اظهار داشت: همانطور که از قبل پیش‌بینی می‌شد آلودگی نفتی که در کوه‌های رگ سفید رخ داده بود براثر جریان […]

بخشدار مرکزی هندیجان در استان خوزستان گفت: بخشی از آلودگی نفتی که در منطقه کوهستانی رگ سفید رخ داده با جریان آب باران به کنار ساحل این شهرستان در روستای بوطاهری رسیده است.
غلامعباس دانش‌پژوه اظهار داشت: همانطور که از قبل پیش‌بینی می‌شد آلودگی نفتی که در کوه‌های رگ سفید رخ داده بود براثر جریان آب ناشی از بارندگی از طریق کانال آب به پایین منطقه منتقل و سرانجام به سواحل روستای بوطاهری رسید. 
وی گفت: افرادی که در این منطقه مشغول ماهیگیری هستند از صید میگو با لکه‌های نفتی خبر داده‌اند ولی این آلودگی به نظر می‌رسد تاکنون به مناطق عمیق دریا نفوذ نکرده است. 
بخشدار مرکزی هندیجان گفت: این لکه‌های نفتی بخشی از زمین‌های کشاورزی، حاشیه جاده هندیجان به دیلم و محیط زیست اطراف را در بر گرفته و آلوده کرده و لازم است متولیان امر هر چه سریعتر برای جمع‌آوری لکه‌های فعلی و آلودگی نفتی در کوه‌های رگ سفید چاره اندیشی کنند زیرا با توجه به بارندگی امکان افزایش حجم آن وجود دارد. 
رئیس‌اداره شیلات و آبزی پروری هندیجان نیز با تایید این آلودگی نفتی گفت:کارشناسان این اداره بررسی لازم برای تعیین و حجم آلودگی را آغاز کرده و با اعزام تیم‌های ارزیابی با شناور، بررسی دقیقی از میزان این آلودگی در ساحل و دریا در حال انجام است. 
فلامرز مزارعی گفت: بخش زیادی از جمعیت این شهرستان صیاد می‌باشند و از راه ماهیگیری امرار معاش می‌کنند و نباید اجازه داد آلودگی به این سادگی به سمت دریا حرکت و معیشت صیادان این شهرستان را به خطر اندازد. 
وی از صیادان هندیجانی خواست با ارائه مختصات جغرافیایی هرگونه آلودگی نفتی را به این اداره اطلاع دهند. 
بخشدار مرکزی هندیجان ۲۶ آبان ماه مشاهده آلودگی و لکه‌های نفتی در منطقه رگ سفید و روبروی روستای بوطاهری خبر داد. 
غلامعباس دانش‌پژوه افزود: بارندگی و سیلاب موجب آشکار شدن این آلودگی و انتقال آن به پایین کوه شده که زمین‌های کشاورزی منطقه را تهدید می‌کند. 
مصطفی حق‌زاده رئیس ‌اداره حفاظت محیط زیست هندیجان نیز چندی پیش گفته بود: لکه‌های نفتی به جا مانده از چاه شماره ۱۴۷ که پارسال در رگ سفید دچار آتش سوزی شد منشاء آلودگی نفتی در این منطقه است. 

 

📚منبع : کیهان – ۱۱ آذر ۱۳۹۷