یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه با بیان اینکه ارتش سعودی‌ها توان جنگیدن ندارد و این آمریکاست که رژیم سعودی را سر پا نگه داشته، گفت اگر حمایت‌های آمریکا نبود، سعودی‌ها ظرف یک هفته در برابر ایران شکست می‌خوردند. «لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه به انتقاد از عملکرد «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی پرداخت و گفت […]

یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه با بیان اینکه ارتش سعودی‌ها توان جنگیدن ندارد و این آمریکاست که رژیم سعودی را سر پا نگه داشته، گفت اگر حمایت‌های آمریکا نبود، سعودی‌ها ظرف یک هفته در برابر ایران شکست می‌خوردند.


«لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه به انتقاد از عملکرد «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی پرداخت و گفت ارتش سعودی‌ بدون آمریکا قابلیت جنگ نخواهد داشت.
این عضو کمیته نیروهای مسلح سنا که با شبکه «فاکس نیوز» گفت‌وگو می‌کرد، در پاسخ به سؤالی در مورد جلسه توجیهی رئیس‌آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در مورد قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول، این جلسه توجیهی را «بهترین» گزارشی خواند که تاکنون در مورد دیدگاه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در مورد خاشقچی دریافت کرده است.
گراهام افزود: این عملیات بسیار پیچیده بوده است. فردی که مأمور اجرای آن بوده، مرد دست راست محمد بن سلمان است. برای هیچ‌یک از سناتورهایی که در این جلسه توجیهی حضور داشتند، تردیدی باقی نماند که محمد بن سلمان در قتل آقای خاشقچی دخیل بوده است.
وی ادامه داد: فقط همین یک مورد نبوده است. آنها دنبال افراد دیگر هم رفته‌اند. افرادی [به عربستان] بازگردانده شده‌اند. افرادی در کشورهای دیگر گرفته شده و به عربستان سعودی بازگردانده شده‌اند، چراکه منتقد عربستان سعودی بوده‌اند.
این عضو کمیته نیروهای مسلح سنا، بن سلمان را یک «گوی مخرب» و «دیوانه» خواند و گفت: ولیعهد سعودی تصور می‌کرده که می‌تواند فردی را به کنسولگری بکشاند و به «شکلی چنین بی‌رحمانه به قتل برساند و قسر در برود. نگرانی من این است که با حکومت این آدم بر عربستان سعودی، او تسلیحاتی را که به عربستان سعودی منتقل می‌کنیم، به روسیه و چین تحویل دهد. تا زمانی که محمد بن سلمان نماینده عربستان سعودی باشد، هر دو حزب کنگره در مورد رابطه با عربستان سعودی رویکردی منفی خواهند داشت. این رابطه، از لحاظ راهبردی بسیار مهم است، اما نه به هر قیمتی.
به گزارش فارس، گراهام در پاسخ به مجری که گفت عربستان سعودی مهم‌ترین شریک آمریکا در مقابله با ایران است، گفت: بگذارید اینطور بگویم، می‌خواهم خیلی صریح با شما صحبت کنم. اگر [کمک‌های] ایالات متحده نبود، آنها باید ظرف یک هفته در عربستان سعودی فارسی حرف می‌زدند. ارتش آنها عرضه جنگیدن ندارد. آنها ۹ درصد واردات نفت ما را تأمین می‌کنند. نیاز ما به آنها به مراتب کمتر از نیاز آنها به ماست.
او افزود: من این فرض را قبول ندارم که ما برای محافظت از آمریکا در برابر ایران باید با یک رژیم قاتل و آدم‌کشی مثل بن سلمان رابطه داشته باشیم، برعکس، ما با ارتباط با او به توانایی خود برای اداره آن منطقه آسیب زده‌ایم.
پیش از این «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هم گفته بود که عربستان سعودی بدون حمایت آمریکا یک هفته نیز دوام نمی‌آورد. با این وجود، وی در مسئله قتل خاشقچی به حمایت تمام قد از سعودی‌ها پرداخته و تأکید کرده که با وجود این پرونده، به حمایت از ریاض ادامه می‌دهد.

 

کد مطلب : A97092403

📚منبع : کیهان – ۱۹ آذر ۱۳۹۷