رئیس ‌مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور با بیان اینکه خوداتکایی ایران در صنعت کشاورزی ۹۵ درصد است، گفت: تحریم‌ها نتوانسته به کشاورزی آسیب بزند.    به گزارش خبرگزاری فارس، کامبیز عباسی در نشست خبری با بیان اینکه خوداتکایی ایران در صنعت مکانیزاسیون کشاورزی به ۹۵ درصد رسیده است، اظهارداشت: تحریم‌ها در بخش کشاورزی نتوانسته آسیب بزند […]

 رئیس ‌مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور با بیان اینکه خوداتکایی ایران در صنعت کشاورزی ۹۵ درصد است، گفت: تحریم‌ها نتوانسته به کشاورزی آسیب بزند. 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، کامبیز عباسی در نشست خبری با بیان اینکه خوداتکایی ایران در صنعت مکانیزاسیون کشاورزی به ۹۵ درصد رسیده است، اظهارداشت: تحریم‌ها در بخش کشاورزی نتوانسته آسیب بزند و در شرایط تحریم کشاورزان ما بهره‌‌ورتر کار می‌کنند. 

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم باید بیشتر به هم کمک کنیم و بیشتر در کنار هم باشیم، گفت: کشاورزی از بخش‌هایی است که اثرات تحریم در آن نمی‌تواند ظاهر شود به خاطر اینکه اکثر مؤلفه‌هایی که در بخش کشاورزی و صنعت مکانیزاسیون کشاورزی استفاده می‌شود در داخل کشور تولید می‌شود.رئیس ‌مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به اهمیت کشاورزی مکانیزه ‌اشاره کرد و افزود: زمانی که زمین‌های کشاورزی مکانیزه می‌شوند و ادوات کشاورزی برای انجام مراحل کاشت، داشت و برداشت استفاده می‌شود تولید افزایش یافته و قیمت تمام شده کاهش می‌یابد و درآمد کشاورزان بالا می‌رود.

عباسی ادامه داد: در حال حاضر مکانیزاسیون ۳۵ درصد در افزایش تولید محصولات کشاورزی نقش دارد و در برخی محصولات مانند برنج مکانیزاسیون به ۸۰ درصد رسیده است.  نتیجه سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه آن شده است که در برداشت برنج ضریب مکانیزاسیون به ۸۰ درصد رسیده و ضایعات برنج به کمتر از یک درصد کاهش یافته است. این در حالی است که ضایعات برنج پیش از این ۱۰ تا ۱۲ درصد بود.

وی اضافه کرد: ۸/۲ میلیون هکتار گندم و جوی آبی و دیم کشور از طریق ماشین‌آلات کشاورزی با ضایعات کمتر از چهار درصد برداشت می‌شود و همچنین ۷۵ درصد مراحل کاشت  و ۹۵ درصد برداشت این غلات توسط ماشین‌آلات است که پیش از این، حدود ۴۵ درصد بود. ضایعات برداشت گندم و جو هم کاهش یافته است. در کشت محصولات ردیفی مانند ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای هم ۹۹ درصد به صورت مکانیزه کشت و برداشت می‌شود.
رئیس ‌مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با بیان اینکه طی پنج سال گذشته ۹۷ هزار تراکتور در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفته است، گفت: ۲۱۰۰ دستگاه ماشین برداشت غلات و هفت هزار دستگاه تراکتور باغبانی وارد این بخش شده است.  75 نوع ماشین کشاورزی حفاظتی استانداردسازی شده و ۲۰ هزار دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی حفاظتی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است. 

عباسی افزود: دو میلیون هکتار اراضی کشور تحت پوشش کشاورزی حفاظتی است و تا پایان برنامه ششم در ۴۵ درصد اراضی کشور، کشاورزی حفاظتی خاک اجرا می‌شود. در کشاورزی حفاظتی خاک به خاطر اینکه حداقل عملیات شخم و آماده‌سازی انجام می‌شود فرسایش خاک به حداقل رسیده و بهره ‌وری آب افزایش می‌یابد و در طی یک فصل زراعی حداقل دو مرحله آب کمتر استفاده می‌شود که می‌تواند انقلابی را در کاهش مصرف آب کشاورزی ایجاد کند. 

وی به ورود مرکز مکانیزاسیون به فناوری‌های نوین‌اشاره کرد و گفت: سامانه‌های ضدتگرگ با امواج صوتی توسط این مرکز راه‌اندازی شده که می‌تواند از وقوع خسارت تگرگ به محصولات کشاورزی جلوگیری کند.

 

کد مطلب : A97100400

📚منبع : کیهان – ۲۸ آذر ۱۳۹۷