رئیس ‌انجمن پسته ایران گفت: هشت هزار تن پسته در ماه‌های مهر و آبان ۹۷ از گمرکات استان‌ها به کشورهای دیگر صادر شد.   سید محمود ابطحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: تولید پسته امسال بنا به عواملی مانند تغییرهای اقلیمی دچار افت شد و کاهش محسوسی یافت. وی ادامه داد: این در حالی […]

رئیس ‌انجمن پسته ایران گفت: هشت هزار تن پسته در ماه‌های مهر و آبان ۹۷ از گمرکات استان‌ها به کشورهای دیگر صادر شد.

 

سید محمود ابطحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: تولید پسته امسال بنا به عواملی مانند تغییرهای اقلیمی دچار افت شد و کاهش محسوسی یافت.

وی ادامه داد: این در حالی بود که سال گذشته در همین مدت ۴۸ هزار تن پسته به کشورهای گوناگون از جمله عمان، کویت، چین، هنگ‌کنگ، ویتنام و عراق صادر شد. 
او با ‌اشاره به اینکه امسال تولید پسته در کشور معادل یک چهارم سال گذشته بود، افزود: پسته یک سال در میان تولید دارد به این معنی که یک سال پسته داریم که «سال آور پسته» نام دارد و یک سال نداریم که «سال ناآور پسته» گفته می‌شود که امسال غیر از ناآور بودن، تغییرهای اقلیمی هم موجب کاهش تولید این محصول شد. 

وی بیان کرد: امسال بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن محصول پسته از باغ‌های کشور برداشت شد. 
ابطحی افزود: به‌طور متوسط ۸۰ درصد پسته به خارج صادر و ۲۰ درصد باقیمانده در داخل کشور مصرف می‌شود. 

ابطحی با بیان اینکه پسته ارزآور است و نمی‌توان آن را صادر نکرد تاکید کرد: این محصول را باید هر سال صادر کرد زیرا از یک سو حجم تولید شده این محصول مازاد بر مصرف داخل است و از طرفی هم روند صادرات را باید حفظ کرد در غیر این صورت در بازار جهانی پسته رقبا جایی برای عرضه پسته ایران نخواهند گذاشت. 

او با بیان اینکه سال گذشته ۲۰۰ هزار تن پسته از باغ‌های کشور برداشت شد، گفت: ۴۰۰ هزار هکتار باغ پسته در کشور وجود دارد که ۱۰۰ هزار خانوار در قالب ۵۰۰ هزار نفر، از راه این محصول ارتزاق می‌کنند و در کنار این افراد برای ۵۰۰ هزار نفر دیگر هم ‌اشتغال فصلی ایجاد شده است. 

علت کاهش برداشت پسته امسال در رفسنجان تغییرهای اقلیمی ماه‌های فروردین امسال و اسفند سال گذشته توسط کارشناسان پژوهشکده پسته ایران و جهاد کشاورزی اعلام شده است. 
 

کد مطلب : A97100500

📚منبع : کیهان – ۲ دی ۱۳۹۷