دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور گفت: طی دو سال گذشته تاکنون ۳۲ میلیون دلار سیگار آمریکایی وارد کشور شده است.   به گزارش خبرگزاری فارس از قم، محمدرضا مسجدی در دیدار آیت‌الله مکارم شیرازی، با بیان اینکه بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده سیگار در جهان اسرائیلی است، تلاش این شرکت برای تاسیس نمایندگی در ایران […]

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور گفت: طی دو سال گذشته تاکنون ۳۲ میلیون دلار سیگار آمریکایی وارد کشور شده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، محمدرضا مسجدی در دیدار آیت‌الله مکارم شیرازی، با بیان اینکه بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده سیگار در جهان اسرائیلی است، تلاش این شرکت برای تاسیس نمایندگی در ایران را مورد توجه قرار داد و افزود: با وجود اینکه سال‌ها تلاش شد و از این کار ممانعت کردیم اما به تازگی سیگار برند «فیلیپ موریس» به عنوان برند معروف اسرائیلی در ایران شعبه خود را تاسیس کرده است.

وی از مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر در ایران به علت بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار خبر داد که چهار برابر تصادفات جاده‌ای است و افزود: براساس آمار به دست آمده پیش از این ۲۰ درصد مردان و ۲ درصد زنان در کشور سیگار می‌کشیدند که این آمار امروز افزایش یافته و تنها ۴۰ درصد دانشجویان و دانش‌آموزان دختر قلیان می‌کشند.

وی افزایش مصرف دخانیات در کشور را زنگ خطر دانست و با اشاره به اولویت‌بندی اجناس مورد نیاز کشور در ۱۰ گروه کالایی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: امروز در کشور با تامین دارو مشکل داریم اما دولت سیگار را در ردیف پنجم اولویت‌های ارزی قرار داده که قابل پذیرش نیست.

مسجدی از ورود ۳۲ میلیون دلار سیگار آمریکایی در ۲ سال گذشته به کشور خبر داد و افزود: این در حالی است که هر شرکت و یا کشوری بیش از ۵ میلیون دلار با ایران مبادله داشته باشد، توسط آمریکا تحریم می‌شود و تنها در این‌ سال‌ها واردات سیگار به ایران تحریم نشده است.
 

کد مطلب : A97100408

📚منبع : کیهان – ۱ دی ۱۳۹۷