محصولات نمدی علاوه بر هنر دستی دارای ویژگی‌های خاص و در حوزه پزشکی و صنعت خودرو کاربرد دارد. نمد چهارمحال و بختیاری نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران را دارد؛ همچنین کارشناسان معتقدند شهرکرد توان تبدیل‌شدن به "شهر جهانی نمد" را دارد.   به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در نشست شورای راهبردی […]

محصولات نمدی علاوه بر هنر دستی دارای ویژگی‌های خاص و در حوزه پزشکی و صنعت خودرو کاربرد دارد. نمد چهارمحال و بختیاری نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران را دارد؛ همچنین کارشناسان معتقدند شهرکرد توان تبدیل‌شدن به "شهر جهانی نمد" را دارد.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی و با توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های هنر دستی نمدمالی و قدمت دیرینه این هنر در چهارمحال و بختیاری، پرونده شهرکرد به‌عنوان شهر ملی نمد در معاونت صنایع دستی بررسی و تأیید شد.

نمد چهارمحال و بختیاری هم‌اینک نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران را دارد و به همین علت ایجاد و راه‌اندازی رشته تحصیلی نمد در دانشکده هنر به دانشگاه شهرکرد نیز پیشنهاد شده است.

هم‌اینک ۲۵۰ کارگاه کوچک و ۱۵ کارگاه بزرگ تولید نمد در چهارمحال و بختیاری با اشتغالزایی ۵۰۰ نفر فعال است.

سالانه ۴۰ تن انواع محصولات نمدی در این استان تولید می‌شود که قابلیت افزایش تا ۵۰ تن را دارد.

تولید محصولات نمدی چهارمحال و بختیاری به ۲ روش سنتی و نوین صورت می‌پذیرد که امروزه در بخش تولید نمدهای نوین به‌علت نوآوری و کاربردهای مختلف افزون بر ۴۰ نوع محصول نمد تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

برخی تولیدکنندگان نمد چهارمحال و بختیاری تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های طراحی و صنایع دستی و برخی نیز تحصیلات غیرمرتبط دارند.

با توجه به بررسی‌های علمی صورت‌گرفته، محصولات نمدی علاوه بر هنر دستی دارای ویژگی‌های خاص و در حوزه پزشکی و صنعت خودرو کاربرد دارد.

‌هنر نمدمالی به‌واسطه وجود دام فراوان و تولید پشم به‌عنوان ماده اولیه، تولید این هنر دستی را از قدمت دیرینه و طولانی در چهارمحال و بختیاری برخوردار است. کارشناسان معتقدند شهرکرد توان تبدیل شدن به "شهر جهانی نمد" را دارد.

در این رابطه مهرداد جوادی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در آئین نکوداشت "شهرکرد، شهر ملی نمد" تأکید کرد: این مهم نشان می‌دهد هنرصنعت نمد می‌تواند یکی از مهمترین کالاهای صادراتی چهارمحال و بختیاری باشد.

وی افزود: عمده‌ترین بازار هدف صادرات محصولات نمدی چهارمحال و بختیاری به کشورهای آمریکا و سوئد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار محصولات نمدی از این استان صادر شده است.

جوادی تصریح کرد: «هم‌اینک ۵۰۰ هنرمند نمدمال در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند که از این تعداد ۴۰۰ نفر در شهرکرد و ۱۰۰ نفر در بروجن هستند».

وی بیان کرد: «تاکنون ۲۵۰ فقره مجوز صنایع دستی برای این رشته صادر شده و چهار شرکت فعال در تولید و صادرات نمد در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند».

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: «در خرداد سال ۱۳۹۰ نمدمالی این استان جزو میراث ناملموس ملی به‌ثبت رسید».

وی عنوان کرد: «از ویژگی‌های بارز هنر نمدمالی چهارمحال و بختیاری تغییر کاربری و مصرفی کردن آن مطابق با نیاز روز است».

جوادی اظهار کرد: «با توجه به کاربرد زیاد نمد، قابلیت استفاده این تولیدات در صنایع گردشگری، خودروسازی، دفاع و ورزش نیز وجود دارد».

نوآوری مهمترین مزیت شهرکرد به‌عنوان شهر ملی نمد است

حسین خواجه‌بیدختی ــ مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی نیز در این آئین نکوداشت گفت: «نوآوری مهمترین مزیت شهرکرد به‌عنوان شهر ملی نمد محسوب می‌شود».

 خواجه‌بیدختی تأکید کرد: «در سال‌های گذشته هنرمندان توانمند شهرکردی با نوآوری و به‌روزرسانی محصولات نمدی توانسته‌اند این شهر را به‌عنوان شهر ملی نمد به‌ثبت برسانند».

وی اضافه کرد: «شهرکرد دارای ویژگی‌ها و ظرفیت‌های بسیاری در حوزه تولید نمد است که اگر از این ظرفیت‌ها به‌خوبی بهره‌گیری شود بی‌شک می‌توان در ثبت این شهر به‌عنوان شهر جهانی نمد نیز موفق عمل کرد».

خواجه‌بیدختی تصریح کرد: «با وجود ظرفیت برخی دیگر از مناطق کشور در حوزه تولید نمد اما مهمترین عامل برای ثبت شهرکرد به‌عنوان شهر ملی نمد، نوآوری و مصرف کردن نمد بوده و امید است تداوم این پویایی را در این هنرصنعت شاهد باشیم».

وی بیان کرد: «اهمیت نمد در چهارمحال و بختیاری به‌خوبی تبیین شده و با توجه به وفاق و همدلی شکل‌گرفته در این حوزه چشم‌انداز روشنی برای صنعت نمد در استان ترسیم می‌شود».

ایران رتبه نخست صنایع دستی دنیا را دارد

ویدا توحدی ــ مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی نیز گفت: «ایران هم‌اینک رتبه نخست صنایع دستی در دنیا را به خود اختصاص داده است».

وی تأکید کرد: «ایران با داشتن ۱۰ شهر و ۲ روستای فعال در تولید صنایع دستی توانسته رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص دهد».

توحدی افزود: «نمد شهرکرد، سفال شهرضا و سوزن‌دوزی ایرانشهر سیستان و بلوچستان از مهمترین مراکز تولید صنایع دستی ایران محسوب می‌شود».

وی تصریح کرد: توجه به تولیدات صنایع دستی در کشور و معرفی هنرمندان رشته‌های مختلف صنایع دستی به دنیا باید به‌طور ویژه مورد توجه باشد.

کد مطلب : A97110817

📚منبع : خبرگزاری تسنیم