رئیس انجمن ارگانیک ایران گفت: صادرات محصولات ارگانیک با وجود تحریم های آمریکا افزایش یافت. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم رضا نورانی رئیس انجمن ارگانیک ایران امروز در نشست خبری یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران اظهار کرد: ۱۷۹ کشور در دنیا محصولات ارگانیک را تولید می کنند که ایران با توجه به فعالیت‌هایی که داشته است به رتبه […]

رئیس انجمن ارگانیک ایران گفت: صادرات محصولات ارگانیک با وجود تحریم های آمریکا افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم رضا نورانی رئیس انجمن ارگانیک ایران امروز در نشست خبری یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران اظهار کرد: ۱۷۹ کشور در دنیا محصولات ارگانیک را تولید می کنند که ایران با توجه به فعالیت‌هایی که داشته است به رتبه خود را در میان این کشورها ارتقا داده و به پله چهل و سوم در سال ۲۰۱۶ رسیده است .
وی افزود :خرما ،کشمش، انار وگل محمدی جزء کالاهای با اولویت تولید محصولات ارگانیک در کشور است و ۴ استان فارس، زنجان، اصفهان و خوزستان جز استان های اولویت‌دار تولید این محصول هستند.

رئیس انجمن ارگانیک ادامه داد: در برنامه ششم قانون اجازه داده است که تولید این محصولات در کشورمان افزایش یابد و براساس ظرفیت هایی که وجود دارد پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده تولید محصولات ارگانیک رشد مناسبی داشته باشد.

نورانی گفت: برای محصولاتی که به صورت ارگانیک در کشور تولید و در بازار عرضه می شود شناسنامه ۱۸ رقمی در نظر گرفته ایم که بر روی آنها الصاق می‌شود و مصرف کنندگان از طریق این کد می‌توانند از اصالت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کنند‌
وی اضافه کرد: بر این اساس مصرف کنندگان کد درج شده روی محصول را سایت انجمن ارگانیک رصد می‌کنند و از این طریق تمام اطلاعات کالای تولید شده مشخص می شود.
رئیس انجمن ارگانیک گفت: ۶۷ فروشگاه ارگانیک در کشور وجود دارد که انواع محصولات ارگانیک به فروش میرساند همچنین میادین میوه تره بار شهرداری تهران نیز غرفه برای فروش این محصولات اختصاص داده اند.

وی تأکید کرد:با وجود تحریم ایران توسط آمریکا محصولات ارگانیک ایران به‌خوبی خریداری و به کشورهای مختلف صادر شده است و به نظر می‌رسد رشد مناسبی در این بخش داشته باشیم.

نورانی گفت: گردش مالی محصولات ارگانیک ۱۰۰ میلیارد دلار است؛ بیشترین سرانه مصرف متعلق به کشور های آلمان ،آمریکا و فرانسه است.
وی همچنین در خصوص چگونگی برخورد با واحدهای که با تقلب عنوان ارگانیک را بر روی محصول خود درج می‌کنند گفت: در این خصوص با سازمان حمایت توافق کردیم که برخورد های لازم صورت گیرد اما ما به عنوان اتحادیه ابزار لازم را برای نظارت در این زمینه نداریم و مسئولیت نظارت با دستگاه‌های ناظر است.

مخالف کشت پنبه تراریخته در کشور هستیم
وی همچنین در پاسخ به سوال تسنیم درباره صدور مجوز احتمالی برای کشت پنبه تراریخته در کشور گفت: محصولات تراریخته را آمریکایی‌ها برای جهان سوم تولید کرده اند و ما هم مخالف این محصولات در هستیم اما به این نکته نیز باید توجه داشت که تمام محصولات کشور را نمی توان به صورت ارگانیک تولید کرد و این کار در کشورهای دیگر نیز قابل انجام نیست.

رئیس انجمن ارگانیک گفت: از دهه ۴۰ که کود شیمیایی وارد زمین های کشاورزی شد دیگر بسیاری است اراضی قابلیت خود را برای تولید محصولات ارگانیک از دست دادند.

 

کد مطلب : A97103002

📚منبع : خبرگزاری تسنیم