ژانويه ۲۰۱۶ زمانی که خبر توقیف دو فروند قایق جنگی آمریکائی حامل سلاح‌های نیمه سنگین و بازداشت ۱۰ سوپر کماندوی آمریکایی توسط دلیرمردان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در خلیج ‌فارس در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت و تصویر زانو زدن متجاوزان آمریکایی روی عرشه قایق و‌گریه […]

ژانويه ۲۰۱۶ زمانی که خبر توقیف دو فروند قایق جنگی آمریکائی حامل سلاح‌های نیمه سنگین و بازداشت ۱۰ سوپر کماندوی آمریکایی توسط دلیرمردان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در خلیج ‌فارس در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت و تصویر زانو زدن متجاوزان آمریکایی روی عرشه قایق و‌گریه کردن آنها در مقابل نیروهای مومن انقلاب اسلامی به‌صورت گسترده در رسانه‌ها منتشر شد، ناصر اللحام روزنامه‌نگار و تحلیلگر برجسته فلسطینی در توصیف این رویداد مهم نوشت که از دیدن این صحنه دچار شوک شده است چرا که هیچ کشوری در جهان تاکنون جرات زیر پا گذاشتن حریم نظامیان آمریکایی را نداشته است.

او بیان داشت که توقیف قایق‎های آمریکایی اتفاقی نیست که هر روز رخ دهد و یک نقطه عطف در تاریخ غرب آسیا (خاورمیانه) محسوب می‎شود. از زمان جنگ ۱۹۵۶ هیچ رهبری در جهان عرب نداشته‎ایم که رودرروی آمریکا به‌عنوان حامی اصلی ‌اشغالگران اسرائیلی بایستد.

این تحلیلگر فلسطینی ادامه داد که در این شرایط و با تأسف تمام حکام عرب همچنان در برابر آمریکا به لرزه و رعشه می‎افتند، آنها بیشتر از عذاب قبر از کاخ سفید می‎هراسند. این در حالی است که ملت‎های عربی از این دیوار ترس روانی عبور کرده و تعامل بر مبنای ترس و وحشت از آمریکا را کنار گذاشته‌اند.

حالا این روزها در حالی اقدام غرورآفرین دلیرمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توقیف نفتکش انگلیسی به مایه فخر و مباهات ملت‌های مسلمان و مظلوم تبدیل شده که آنها بارها در عرصه‌های مختلف ، فرو ریختن هیمنه ابر قدرتی مستکبران عالم در مقابله با نیروی‌های مومن انقلاب اسلامی را با چشمان خود دیده‌اند و شکستن شاخ استعمار پیر و شیطان بزرگ توسط جمهوری اسلامی را بازگشت عزت به جهان اسلام تعبیر می‌کنند. 

باگذشت ۳ روز از ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به اقدام تجاوزکارانه این کشور در توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق، این موضوع همچنان در صدر رسانه‌های بین‌المللی به‌ویژه رسانه‌های منطقه و در کانون توجهات محافل سیاسی جهان قرار دارد. 


این همان قدرت اسلامی است که می‌خواهیم
روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم در یادداشتی به قلم «فوزی بن یونس بن حدید»، نویسنده تونسی با عنوان «پاسخ تهران به توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق… این همان قدرتی است که می‌خواهیم»، قدرت ایران در مقابله به مثل با ابرقدرت‌ها را افتخاری برای جهان اسلام برشمرد.
این روزنامه در ادامه با‌ اشاره به اقدام مقتدرانه ایران در واکنش به اقداخ سخیف انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق نوشت: رفتار ایران به منظور نشان‌دادن مقابله به مثل بود. چیزی که امروز ما به‌ندرت در جهان اسلام شاهدیم. جهانی که شاهد شکست‌ها و مصیبت‌های پیاپی است. امروز پس از توقیف نفتکش انگلیسی روشن شد ایران آن‌گونه که بولتون و نتانیاهو و غیرآن دو گمان می‌کنند، ساده و راحت نیست و با کشورهای قدرتمندی نظیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به مقتضای حال رفتار می‌کند یعنی با آنها هم‌طراز است. این قدرتی است که ما می‌خواهیم؛ این رفتاری است که ما می‌خواهیم تا غرب متوجه شود که قدرتی اسلامی در منطقه حضور دارد که نمی‌توانند ثبات آن را بر هم بزنند.


رهبر ایران هشدار می‌دهد و سپاه عملی می‌کند
عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل منطقه‌ای نیز در مقاله‌ای با همین موضوع نوشت: زمانی که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب ایران یک هفته پیش درباره اقدام انگلیس در ادامه دادن به توقیف نفتکش ایرانی هنگام عبور از تنگه جبل‌الطارق به سمت بندر بانیاس در ساحل شمالی سوریه هشدار داد، مقامات انگلیسی گمان کردند که این تهدیدها سخنانی توخالی است و هیچ‌گاه تبدیل به گام‌های عملی نخواهد شد. اما اینک شاهد هستیم که سپاه پاسداران هشدارهای رهبری را حرف به حرف عملی کرده و نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز را توقیف کرده است.

وی در ادامه نوشت: رهبری ایران اجازه نمی‌دهد که ملتش گرسنگی بکشد و یا نفتش صادر نشود و از ناوگان‌ها و ناوهای هواپیمابر ترس و واهمه‌ای ندارد و به میز مذاکره نخواهد رفت مگر با شرط‌های خودش و در سرنگونی پهپاد جاسوسی در ماه گذشته نیز لحظه‌ای تردید نکرد و به عهد و پیمان‌های خود وفادار ماند زمانی که تهدیدهای خود مبنی بر بازگشت به غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از سقف تعهدات برجامی را عملی کرد.

عطوان همچنین تصریح کرد: ایران قدرتمند است نه به خاطر سامانه عظیم موشک‌های بالستیک و کشتی‌ها و قایق‌های کوچک و سریع که رادارها از رصد کردن آنها عاجزند، بلکه به خاطر اراده قوی رهبری و قدرت تصمیم گیری و واکنش‌های انتقام‌آمیز در مقابل هرگونه تجاوزگری است.


دوره سبقت کشورها برای پیوستن به ائتلاف با آمریکا گذشت
وی در ادامه نوشت: مجری برنامه هفتگی معروف Dateline London که از شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی انگلیسی پخش می‌شود، از من پرسید: اگر مشاور ترزا می‌ نخست‌وزیر انگلیس بودید، درخصوص اقدام ایران در توقیف یکی از نفتکشهایش چه توصیه‌ای به ترزا می‌می‌کردید؟ من پاسخ دادم: من مشاور نیستم و هیچ‌گاه مشاور نخواهم بود؛ اما به او نصیحت می‌کنم که نفتکش ایرانی را فورا وبدون لحظه‌ای درنگ آزاد کند و به‌طور کامل از ترامپ و سیاست‌های بی‌پروای او دوری کند؛ زیرا در غیر این صورت با مشکلات انبوهی در منطقه خاورمیانه و به‌ویژه خلیج ‌فارس رو‌به‌رو خواهد شد.

این تحلیلگر برجسته جهان عرب همچنین تاکید کرد: باید بگویم که داشتن اراده قوی فقط محدود به رهبری ایران نیست بلکه این اراده را نزد تمام متحدان ایران در محور مقاومت در سوریه، عراق، لبنان، یمن و نوار غزه نیز شاهد هستیم. ترامپ باید بداند دوره‌ای که کشورها برای پیوستن به ائتلاف او و یا مشارکت در جنگ‌های او در خاورمیانه بر یکدیگر پیشی می‌گرفتند و با هیچ مقاومتی روبر نمی‌شدند، دیگر سپری شده و هرگز این دوره باز نخواهد گشت؛ ما اینک در عصر و دوره جدید و متفاوتی بسر می‌بریم، دوره فداکاری و مخالفت با دیکته‌ها و باج‌گیری‌های خصمانه غربی‌ها و مقابله با آنها است 


آنچه ایران انجام داد شجاعتی بی‌سابقه بود 
ندیم قطیش یک مجری لبنانی است که بشدت ضد ایران و حزب‌الله بوده و در خط جریان المستقبل و همسو با عربستان و آمریکا است.واکنش او به توقیف نفتکش انگلیس نیز قابل تامل است. وی نوشته است: آنچه ایران انجام داد شجاعتی بی‌سابقه و روحیه مبارزه‌طلبی قابل‌تامل است هرچند نظرات پیشین من در برنامه‌های قبل متفاوت بود. ایران براساس این قاعده رفتار کرد که غرب ترسو است و دموکراسی‌ها در مقابل جنگ، پوشالین هستند. رهبر ایران امتیازهای بسیار بسیار ارزشمندی در بازی مقابل ترامپ کسب کرد.

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس‌العربی هم با تیتر «ایران غرب را به چالش می‌کشد» به استقبال خبر توقیف نفتکش انگلیسی رفته است. القدس العربی در این رابطه با‌ اشاره به اینکه سپاه پاسداران ایران دلیل توقیف این نفتکش را عدم تبعیت از قوانین بین‌المللی دریانوردی برشمرده است، می‌نویسد: «این درحالی است که نیروهای دریایی بریتانیایی پیشتر در جبل‌الطارق یک نفتکش ایرانی را توقیف کرده بودند.»


ایرانی‌ها حق دارند از «روباه استعمارگر» خشمگین باشند
همچنین «جک استراو» وزیر خارجه اسبق انگلیس نیزدر یادداشتی در نشریه «دیلی‌میل» به سوابق اقدامات ضد ایرانی انگلیس در تاریخ‌ اشاره کرده و نوشته است که مردم ایران حق دارند از لندن خشمگین باشند.

وی این یادداشت را با ذکر خاطره‌ای از سفر تفریحی‌اش به ایران در سال ۲۰۱۵ آغاز کرده و نوشته است که در این سفر با یک طومار ضد انگلیسی و پس از آن هم با افرادی روبه‌رو شده است که به سوابق استعماری و ضد ایرانی انگلیس اعتراض می‌کرده‌اند.

جک استراو سپس می‌نویسد:«آن‌ها دلایل خوبی دارند تا از «روباه حیله‌گر و استعمارگر»- لقبی که به ما داده‌اند- خشمگین باشند. ایران هرگز مستعمره بریتانیا نبوده، اما این به این معنی نیست که ما از این کشور برای رسیدن به ثروت و قدرت، بهره‌کشی نکرده‌ایم.»

وی سپس فهرستی از اقدامات جنایتکارانه و چپاولگرایانه انگلیس علیه ملت ایران از سال ۱۹۲۰ تا همدستی با صدام در تجاوز به ایران نوشت و در ادامه با‌ اشاره به سوابق ترورهای گروهک تروریستی منافقین در ایران و روابط گرم «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با این گروهک، تصریح کرد: بولتون تصور می‌کند اگر به تحریم ایران ادامه دهد، جمهوری اسلامی ایران تسلیم شده و برای رسیدن به توافق «التماس می‌کند».

این دیپلمات انگلیسی می‌افزاید: «این رویکرد، نتیجه نمی‌دهد، چراکه براساس برداشت غلط از روحیات ایرانی‌ها بنا شده است.»

 

نقش آمریکا در توقیف نفتکش ایرانی؛ انگلیس در دام افتاد
 از سوی دیگر اقدام احمقانه دولت انگلیس در تبعیت از آمریکا و در مقابل اقدام مقتدرانه جمهوری اسلامی در توقیف نفتکش انگلیسی موجب سرخوردگی و تحقیر انگلیسی‌ها شده و ضمن ایجاد اختلافات بی‌سابقه در داخل این کشور سبب شده تا محافل سیاسی رسانه‌ای انگلیس دولت خود را به خاطر تن دادن به خواست آمریکا و کشاندن پای این کشور به تنش با ایران سرزنش کنند. 

نشریه «آبزرور» که نسخه هفتگی روزنامه گاردین به شمار می‌آید، یکشنبه نوشت که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، لندن را در مورد ایران فریب داده و به دام خطرناکی کشانده است.آبزرور که یکشنبه‌ها منتشر می‌شود، تاکید کرد: بولتون، جنگ‌طلب اعظم دولت دونالد ترامپ، انگلیس را به دام خطرناکی برای مقابله با ایران کشانده است.این نشریه افزود: مشاور امنیت ملی کاخ سفید و جنگ‌طلب بدنام دوره حمله به عراق در حال انجام یک مأموریت است. او عمدتاً عامل تقابل آمریکا با ایران به شمار می‌آید. وی سخت برای مهار ایران تلاش می‌کند و در این راه کوچک‌ترین اهمیتی نمی‌دهد که چه کسی لطمه می‌بیند، حتی اگر کسی که آسیب می‌بیند متحد نزدیکی کشورش مثل انگلیس باشد. 

این نشریه انگلیسی نوشت: شواهد فزاینده حاکی است که تیم امنیت ملی بولتون مستقیماً در توقیف نفتکش ایرانی دخالت داشته‌اند. این احتمال وجود دارد که در شرایطی که سیاستمداران محافظه‌کار انگلیس سرگرم انتخاب نخست‌وزیر جدید بوده و برای تصاحب قدرت تلاش کرده و مشغول برگزیت بودند به دام بولتون افتادند. به‌طور خلاصه آن که، به نظر می‌رسد که انگلیس فریب داده شده است. 


امکان ندارد بتوانیم از همه کشتی‌های خود محافظت کنیم
همچنین «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع انگلیس در واکنش به انتقادهای گسترده به توقیف نفتکش ایرانی و به تبع آن توقیف یک نفتکش متخلف این کشور توسط ایران گفت: باید راه‌حلی برای این مسئله یافت. وی همچنین اذعان کرد که لندن از توان کافی برای محافظت از تمام کشتی‌های تجاری خود، برخودار نیست.
الوود که با شبکه «اسکای نیوز» صحبت می‌کرد، با بیان اینکه روزانه سه یا چهار کشتی تجاری انگلیسی از تنگه هرمز عبور می‌کنند، گفت: «اینکه تک تک کشتی‌ها اسکورت شوند، غیرممکن است.»

وی با بیان اینکه انگلیس به دنبال ادامه حضور در خلیج ‌فارس است، موضوع کاهش تنش با جمهوری اسلامی را پیش کشید و گفت: «قصد داریم مجموعه‌ای از گزینه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. با همکاران و متحدان بین‌المللی خود رایزنی می‌کنیم تا ببینیم باید چه کرد.» 


انگلیس از آمریکا خواست از اظهارات تحریک‌آمیز اجتناب کند 
همچنین روزنامه تلگراف نوشت؛ دولت انگلیس از آمریکا خواسته است از اظهارات علنی تحریک‌آمیز درباره توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران اجتناب کند. این درخواست انگلیس به دلیل آن بوده که این کشور قصد داشته راه‌حل دیپلماتیکی را برای خروج از این بحران پیدا کند.

این روزنامه در ادامه تصریح کرد که البته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به‌طور قابل توجهی در واکنش فوری به توقیف این نفتکش سکوت کرد و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اظهارات چندی بعد از این توقیف نداشت.

این در حالی است که «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس، جمعه شب با پمپئو در آرژانتین گفت وگو کرد و مقام‌های انگلیسی و آمریکایی سراسر جمعه شب مذاکره کردند.


تهدید به مصادره اموالی که وجود خارجی ندارد 
گرچه دولتمردان انگلیسی موضوع تحریم کشورمان و مصادره اموال ایران در انگلیس را پیش کشیدند و روزنامه «تلگراف» هم گزارش داد که «جرمی هانت» وزیر خارجه بریتانیا قرار است در جلسه‌ آتی با پارلمان این کشور، طرحی برای مصادره اموال و دارایی‌های ایران در انگلیس مطرح کند اما شواهد امر نشان می‌دهد این اظهارات صرفا برای حفظ پرستیژ و کاستن از حجم انتقادات رسانه‌های داخلی به دلیل تحقیر بی‌سابقه این کشور در توقیف نفتکش انگلیسی از سوی ایران، مطرح شده و چندان جدی نیست چرا که اساسا ایران اموالی در انگلیس ندارد که آنها بخواهند مصادره کنند. 

در همین رابطه سیدعلی‌نقی خاموشی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس در واکنش به مصادره اموال ایران توسط انگلیس نیز خاطرنشان کرد: تا جایی‌که من اطلاع دارم، ایران در کشور انگلیس اموالی ندارد که دولت این کشور بخواهد آن را مصادره کند. وی همچنین گفت: در صورت احتمال تحریم انگلیس نیز چنین موضوعی نمی‌تواند بر صادرات و واردات کشور ما تأثیر چندان زیادی داشته باشد.

 

کد مطلب : A98043153

📚 منبع : کیهان