معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید شیر در کشور امسال به ۱۱ میلیون تن می‌رسد، گفت: پرورش شتر در ۷ منطقه کشور به صورت پایلوت آغاز شده است.   به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در همایش ملی کشاورزی و رونق تولید، […]

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید شیر در کشور امسال به ۱۱ میلیون تن می‌رسد، گفت: پرورش شتر در ۷ منطقه کشور به صورت پایلوت آغاز شده است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در همایش ملی کشاورزی و رونق تولید، پیش‌بینی کرد که تولید شیر در کشور امسال به ۱۱ میلیون تن و در سال ۱۴۰۰ به ۱۲ میلیون تن برسد در حالی که تولید آن در سال گذشته ۱۰٫۵ میلیون تن بود.

به گزارش فارس، یکی از موانع افزایش تولید دام در کشور کمبود علوفه است که در این همایش معاون زراعت توضیح داد که طبق برنامه افزایش میزان تولید علوفه، دام هم در سال‌های آتی افزایش خواهد یافت.

به گفته معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۷ به میزان ۸۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شده و پیش‌بینی کرد که امسال تولید به ۸۳۰ هزار تن و در سال ۱۴۰۰ به ۹۰۰ هزار تن برسد.

رضایی با بیان اینکه وابستگی به تأمین نهاده، خوراک دام و طیور، مانعی برای افزایش تولید است، گفت: با این حال تولید طیور کشور در سال ۹۷ به میزان ۲٫۳ میلیون تن بوده که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ به ۲٫۷ میلیون تن برسد.

وی همچنین تولید تخم‌مرغ را در سال گذشته ۹۰۱ هزار تن اعلام کرد و در سال ۹۸ به میزان ۹۸۷ هزار تن و در سال ۱۴۰۰ به میزان یک میلیون و ۱۰۳ هزار تن پیش‌بینی کرد.

به گفته رضایی، تولید تخم‌مرغ در کشور از مرز خودکفایی گذشته و به دلیل فراوانی اکنون مرغداران به دنبال صادرات و تثبیت قیمت هستند.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی همچنین میزان تولید عسل را در سال گذشته ۹۰ هزار تن اعلام کرد و پیش‌بینی کرد که امسال به ۹۳ هزار تن برسد.

وی ژل رویال که از فرآورده‌های عسل است را بسیار باارزش توصیف کرد و گفت: در سال گذشته ۴ تن از این محصول در کشور تولید شد که در لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود که فروش آن به صورت میلی‌گرمی انجام می‌شود.

رضایی با بیان اینکه تولید پیله تر در سال گذشته ۱۴۰۰ تن بود پیش‌بینی کرد که تولید آن امسال ۲۵ درصد افزایش یابد.

وی از برنامه‌های افزایش تولید گوشت در کشور را افزایش جمعیت دام‌های مولد دومنظوره از طریق تلقیح مصنوعی عنوان کرد و گفت: تولید این دام‌ها در سال گذشته ۲۸۰ هزار رأس بوده که امسال پیش به ۳۵۰۰ رأس و در سال ۱۴۰۰ به ۶۰۰ هزار رأس خواهد رسید. 

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی همچنین از پروژه پرورش شتر در کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای هم که با سازمان جنگل‌ها امضا شده، پرورش شتر به صورت پایلوت در ۷ منطقه از کشور انجام شود. 

رضایی گفت: برخلاف تصور اشتباه پرورش شتر به هیچ عنوان به مراتع آسیب نمی‌رساند.

وی همچنین به رشد ۱۵ درصدی تولید بوقلمون در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بوقلمون دو گوشت قرمز و سفید دارد و می‌تواند کشور را برای رسیدن به خودکفایی در گوشت کمک کند. 

 

کد مطلب : A98060919

📚 منبع : خبرگزاری فارس