معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر اثر بارندگی‌های امسال بر اساس پیش‌بینی‌ها، تولید برنج به بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و تولید گندم به بیش از ۱۴ و نیم میلیون تن می‌رسد.   عباس کشاورز در مصاحبه با رادیو گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان برای جلوگیری از ورود مواد مورد نیاز […]

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر اثر بارندگی‌های امسال بر اساس پیش‌بینی‌ها، تولید برنج به بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و تولید گندم به بیش از ۱۴ و نیم میلیون تن می‌رسد.

 

عباس کشاورز در مصاحبه با رادیو گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان برای جلوگیری از ورود مواد مورد نیاز کشاورزان مانند سم و کود، وزارت جهاد کشاورزی با برنامه هدفمند توانست امسال مواد مورد نیاز کشاورزان را بهتر از سال‌های گذشته تامین کند.
وی افزود: از رخداد‌های خوب در حوزه کشاورزی افزایش تولید دانه روغنی از ۶۰ هزار تُن به بیش از ۴۲۰ هزار است.
معاون امور زراعی و باغبانی وزارت جهاد و کشاورزی از افزایش ۱۰ درصدی برداشت جو خبر داد و گفت: جو از محصولات راهبردی کشاورزی به حساب می‌آید، زیرا علاوه‌بر مصرف در حوزه غذایی، در تامین خوراک دام که تولید بیشتر گوشت و شیر را در پی دارد، نقش موثری ایفا می‌کند.
وی پیش‌بینی کرد، تولید پنبه ۷۰ درصد افزایش داشته باشد.
کشاورز، بارندگی‌های امسال را از اتفاقات خوب برای افزایش محصولات کشاورزی دانست و گفت: بر اثر بارندگی‌های امسال بر اساس پیش‌بینی‌ها، تولید برنج به بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و تولید گندم به بیش از ۱۴ و نیم میلیون تن می‌رسد. وی با‌اشاره به بحران سفره‌های آب زیرزمینی افزود: بخش کشاورزی با در نظر گرفتن این موضوع باید به تولید صنعتی روی آورد تا بهره‌وری در تولید افزایش یابد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، اختلاف سه برابری قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره مصرف‌کننده را یکی از مشکلات بازار محصولات کشاورزی دانست و افزود: این مشکل سبب نارضایتی کشاورزان شده است که برای مدیریت آن، دستگاه‌هایی همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنار ما مسئولیت دارند.
وی به وظیفه جهاد کشاورزی در خرید تضمینی محصولات کشاورزی هم‌اشاره کرد و گفت: براساس قانونی که در سال ۶۸ تصویب شده است، هر سال وزارت جهاد کشاورزی قیمت عمده محصولات زراعی را به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد می‌دهد که در این میان منظور از قیمت تضمینی، قیمتی است که اگر کشاورز نتوانست محصول تولیدی خود را به فروش برساند دولت براساس آن، محصول را از کشاورز خریداری می‌کند.
کشاورز افزود: دانه‌های روغنی و چغندر قند شامل قیمت گذاری تضمینی نمی‌شود و قیمت آنها ثبتی به حساب می‌آید، اما درباره دیگر تولیدات کشاورزی، بازار براساس شرایط محصول، آن را قیمت گذاری می‌کند.
به گزارش تسنیم؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی، از راه‌های مدیریت و کنترل قیمت محصولات را صنعتی کردن کالا با استفاده از صنایع تبدیلی و فرآوری عنوان کرد. وی درباره صادرات گفت: برای جلوگیری از نوسان قیمت، باید صادرات محصولات مدیریت شود که در این زمینه ما باید از کمک و ظرفیت دستگاه‌هایی، چون وزارت امور خارجه در زمینه تعامل با دیگر کشور‌ها غافل نشویم.
کشاورز از ایجاد یک سامانه اطلاع‌رسانی به منظور رصد ظرفیت کِشت در کشور خبر داد و افزود: از دست دادن بازار، گاهی فقط با ۵ درصد اضافه کِشت رقم می‌خورد، از این رو اگر قیمت براساس محصول صنعتی تعیین شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

 

کد مطلب : A98060906

📚 منبع : کیهان