تفاوت قیمت خرید برخی محصولات از مزرعه تا بازار منجر به این شده که کشاورزان تمایلی به فروش محصولاتی مانند هندوانه نداشته باشند. این روزها تعدادی از کشاورزان استان فارس محصولات خود را به دلیل قیمت پایین خرید به دست خود معدوم می‌کنند. این محصولات عمدتا هندوانه، گوجه فرنگی و فلفل دلمه است به دلیل […]

تفاوت قیمت خرید برخی محصولات از مزرعه تا بازار منجر به این شده که کشاورزان تمایلی به فروش محصولاتی مانند هندوانه نداشته باشند.
این روزها تعدادی از کشاورزان استان فارس محصولات خود را به دلیل قیمت پایین خرید به دست خود معدوم می‌کنند.

این محصولات عمدتا هندوانه، گوجه فرنگی و فلفل دلمه است به دلیل کشت زیاد و قیمت بسیار پایین هنگام خرید ضرر و زیان زیادی را به کشاورزان وارد کرده است.
واسطه‌گران هندوانه را از سر زمین کشاورزی با قیمت بسیار پایین خریداری می‌کنند اما میان قیمت خرید از کشاورز با قیمت فروش تفاوت چند برابری وجود دارد. این موضوع سبب شده است که بسیاری از کشاورزان حاضر به فروش محصولاتی مانند هندوانه نشوند و حتی ترجیح بدهند که آن را معدوم کنند.

محمد دهقان، یکی از هندوانه‌کاران در منطقه مرودشت از تفاوت قیمت خرید تا فروش هندوانه در بازار ناراضی است و می‌گوید: تفاوت قیمت خرید تا فروش بیش از ۵ برابر است و هیچ سودی که برای ما ندارد، ضرر هم دارد. به گفته این کشاورز مرودشتی همه هندوانه‌کاران این منطقه امسال ضرر‌ کردند و حتی پول هزینه‌های آبیاری، سم و کارگران را هم به دست نیاورده‌اند.به گفته وی روزانه ظرفیت فروش بیش از یک تن هندوانه از مزرعه خود را دارد اما به دلیل اینکه قیمت خرید خیلی پایین است حاضر است که هندوانه را رها کند اما با این قیمت پایین نفروشد.

این کشاورز که وجود دلالان را عامل کاهش قیمت خرید از سر زمین می‌داند می‌گوید سود کشاورزان برای فروش هندوانه به جیب دلالان رفته است و همین موضوع سبب شده که کشاورزان له کردن هندوانه را به فروش آن ترجیح دهند.
احمد دهقان، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس با‌ اشاره به کاهش محسوس قیمت خرید هندوانه از کشاورزان و فروش چند برابری آن می‌گوید: قیمت هندوانه از سرمزرعه تا مغازه تفاوت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه قیمت هندوانه صادراتی در مزرعه کیلویی کمتر از ۲۰۰ تومان است، خاطرنشان می‌کند: این درحالی است که قیمت هندوانه در مغازه‌ها کیلویی هزار تا ۱۵۰۰ تومان است. دهقان خاطرنشان می‌کند: اگر هندوانه هر کیلو هزار و ۲۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده برسد باید این محصول حداقل ۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو از کشاورز خریداری شود. مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس با‌ اشاره به اینکه باید تعادل قیمت بین بازار و میدان و زمین کشاورزی برقرار شود؛ عنوان می‌کند: در واقع قیمت هندوانه در سر زمین بالا نیست اما قیمت برای مصرف‌کننده بالا است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس  بیان می‌کند: امسال برخی از محصولات مانند هندوانه در سطح زیاد و اضافه کشت شده است که در محدوده زمانی خاص وارد بازار می‌شود و به دلیل اینکه برخی کشاورزان الگو کشت را رعایت نکرده‌اند موجب افزایش سطح و کاهش قیمت شده است.
دهقان با‌ اشاره به اینکه کشاورزان باید حداقل الگوی سطح کشت را رعایت کنند؛ می‌گوید: جلوگیری از کشت بی‌رویه می‌تواند در برابر کاهش قیمت‌ها موثر باشد.
وی گفت: در شهرستان‌های فسا، داراب، ممسنی تمامی هندوانه‌ها جمع شده است و بخشی از هندوانه در شهرستان‌های سردسیر اقلید، سپیدان و اطراف مرودشت است که همچنان وجود دارد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس بیان می‌کند: افزایش کرایه‌ها برای جابه‌جای هندوانه به دیگر استان‌ها و بازار فروش بهتر مشکل‌ساز شده و هزینه‌ها به شدت بالا رفته است و افزایش هزینه حمل‌ونقل و قیمت مصرف‌کننده عمده مشکلی است که کشاورزان با آن مواجه هستند.

 

کد مطلب : A98061705

📚 منبع : کیهان