رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز با‌ اشاره به دودگرفتگی بخش‌هایی از این شهر در روزهای گذشته گفت: این دود ناشی از انتشار گازهای آلاینده از مشعل‌های نفت و مدفن پسماند در غرب و شرق اهواز است. علی بنی عگبه اظهار داشت: انتشار دود در شرق اهواز به دلیل آتش‌سوزی در محل دفن پسماندها در […]

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز با‌ اشاره به دودگرفتگی بخش‌هایی از این شهر در روزهای گذشته گفت: این دود ناشی از انتشار گازهای آلاینده از مشعل‌های نفت و مدفن پسماند در غرب و شرق اهواز است.
علی بنی عگبه اظهار داشت: انتشار دود در شرق اهواز به دلیل آتش‌سوزی در محل دفن پسماندها در شرق این شهر در نزدیکی روستای «صفیره» است.
وی با‌ اشاره به آتش‌سوزی در سایت پسماند صفیره شهرداری اهواز از اوایل تابستان، افزود: این آتش‌سوزی تقریبا خاموش شده بود و تنها یکی دو نقطه کوچک باقیمانده بود، در روزهای گذشته این آتش دوباره شعله‌ور شده و دود ناشی از آن به دلیل وزش باد روستاهای بخش غیزانیه تا شرق اهواز را تحت تاثیر قرار داده است.
بنی عگبه با تاکید بر ضرورت دفن زباله شهری در اهواز به‌صورت بهداشتی، تصریح کرد: اقدام قضایی علیه شهرداری اهواز از ۲ ماه پیش آغاز شده و پرونده در دادگستری در حال رسیدگی است.
وی اضافه کرد: شهرداری اهواز باید براساس طرحی که در گذشته اعلام کرده بود، زباله را براساس ضوابط بهداشتی و به روش «فوکوئوکا» دفن کند تا این مشکلات بوجود نیاید.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز همچنین گفت: به دلیل اختلال در سیستم انتقال گاز در واحدهای ۳ و ۵ شرکت نفت و گاز کارون در منطقه ملی راه و جاده اندیمشک، گازهای همراه نفت راهی فلرها (مشعل ها) شده و بخش‌هایی از غرب اهواز را دربرگرفته است.
وی افزود: اختلال در این ۲ واحد نفتی نیز طی هفته پیش بوده اما تعمیر شده و خروج گازهای همراه نفت از مشعل‌ها متوقف شده است.
به گفته وی در مورد انتشار این گازهای آلاینده نیز هشدار و اخطاریه‌ها در این زمینه صادر شده است.
بنی عگبه درباره نقش این گازها در آلودگی هوای اهواز گفت: هم گازهای همراه نفت و هم گازهای ناشی از سوختن زباله، جزو گازهای آلاینده به شمار می‌آیند که وقتی میزان آنها به بیش از حدمجاز برسد، بر محیط زیست و سلامت و محیط شهری تاثیر منفی می‌گذارد.
بر اساس طرح جامع آلودگی هوای اهواز، صنایع نفت مهم‌ترین عامل آلودگی هوای این کلانشهر معرفی شده‌اند. گازهای همراه نفت در حال حاضر در شرق و غرب اهواز ایجاد آلودگی می‌کنند.
دهیار روستای صفیره همچنین درباره دود منتشر شده از مدفن پسماند گفت: آتش‌سوزی در زمین زباله شهرداری اهواز از خرداد ماه آغاز شده و تاکنون با شدت و ضعف ادامه داشته که این مسئله مشکلات تنفسی و بهداشتی برای اهالی این روستا و سایر روستاها بوجود آورده است.
نواصری افزود: در هفته گذشته آتش‌سوزی در سایت دفن زباله بسیار شدید شده و دود غلیظی از آن متصاعد شد.
نواصری تاکید کرد: تا کنون بارها به محیط زیست، شهرداری و شورای شهر اهواز مراجعه کرده و مکاتبه کردیم و مشکلاتی که برای مردم بوجود آمده را شرح دادیم اما هیچگونه اقدامی نشده است.
آتش‌سوزی در مدفن زباله شهرداری اهواز، از نیمه خرداد ماه، آغاز شده بود که اعتراض اهالی روستاهای بخش غیزانیه را در پی داشت.

 

کد مطلب : A98070118

📚 منبع :کیهان