📝 تنوع در خزان 🔸 درختان ميوه برگ ريز و گياهان مزروعي متناسب با رنگ و نوع ميوه خود در پاييز و اول سرما رنگارنگ مي‌شوند رنگ‌هاي متنوعي از زرد و نارنجي و ارغواني در حالي که درختان بي‌ثمر برگ ريز خزان در سرما ندارند و از ابتداي بهار دانه دانه برگهايشان سوخته و تيره […]

📝 تنوع در خزان

🔸 درختان ميوه برگ ريز و گياهان مزروعي متناسب با رنگ و نوع ميوه خود در پاييز و اول سرما رنگارنگ مي‌شوند رنگ‌هاي متنوعي از زرد و نارنجي و ارغواني در حالي که درختان بي‌ثمر برگ ريز خزان در سرما ندارند و از ابتداي بهار دانه دانه برگهايشان سوخته و تيره مي شود و به تدريج مي ريزد.

🔅«أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَسَلَكَهُ يَنَابِيعَ فِي الْأَرْضِ ثُمَّ يُخْرِجُ بِهِ زَرْعًا مُخْتَلِفًا أَلْوَانُهُ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَاهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَجْعَلُهُ حُطَامًا ? إِنَّ فِي ذَ?لِكَ لَذِكْرَى? لِأُولِي الْأَلْبَابِ»
🔸 آيا (نشانه لطف‌هاي خدا را در دنيا) نمي‌بيني که خدا از آسمان آب باران نازل گردانيد و آن را در روي زمين در نهرها و جويها روان ساخت آن گاه انواع نباتات گوناگون بدان بروياند باز (از سبزي و خرّمي) رو به خزان آرد و نخست بنگري که زرد شود و آن گاه خدا (چوب و علف) خشکش گرداند؟ همانا در آن صاحبان عقل را تذکر (قدرت و رحمت الهي) است.
📚سوره زمر آيه ۲۱ 

🔸خزان درختان غير مثمر باعث آلودگي شديد هوا مي‌شوند چون برگ‌هايشان به تدريج بر زمين مي‌ريزد و به صورت خشک به زمين مي‌ريزد و دير تجزيه مي‌شوند اما برگ درختان ميوه ناگهاني به زمين مي‌ريزند و تر به زمين مي‌ريزند و زود هم تجزيه مي‌شوند لذا آلودگي هوا ايجاد نمي‌کنند.

 

📚 منبع : واحد معماری و شهرسازی مصاف