پایگاه اینترنتی روزنامه آمریکایی اینترسپت در مقاله‌ای به ۵ دروغ درباره ایران که  باید افشا شود پرداخت و نوشت: ماه قبل، کاخ سفیدِ‌ترامپ یک بیانیه دیگر درباره ایران و توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ منتشر کرد که پر از دروغ و تحریف بود و بازگوکننده کل حقیقت نبود. در این بیانیه، یک جمله وجود داشت که […]

پایگاه اینترنتی روزنامه آمریکایی اینترسپت در مقاله‌ای به ۵ دروغ درباره ایران که  باید افشا شود پرداخت و نوشت: ماه قبل، کاخ سفیدِ‌ترامپ یک بیانیه دیگر درباره ایران و توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ منتشر کرد که پر از دروغ و تحریف بود و بازگوکننده کل حقیقت نبود. در این بیانیه، یک جمله وجود داشت که از بقیه سطر‌ها متمایز بود:«شکی وجود ندارد که ایرانی‌ها حتی قبل از به‌وجود آمدن توافق، مفاد آن را نقض می‌کردند.» آیا چیزی که می‌شنویم درست است؟ آیا ایرانی‌ها قبل از اینکه توافق وجود خارجی داشته باشد آن را نقض می‌کردند؟!


در ادامه این گزارش آمده است: دروغ‌های دولت‌ترامپ درباره موضوع ایران اکنون از حد مضحک نیز گذشته است. با این حال این مسئله به هیچ عنوان خنده‌دار نیست. دروغ‌های دولت آمریکا می‌تواند پیامد‌های خطرناکی داشته باشد، به همین سبب افشای آنها واجب است.


دروغ اول: بمب هسته‌ای ایران!
دونالد‌ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ادعایی با‌ اشاره به«تلاش» ایران برای «ساخت تسلیحات هسته‌ای» اعلام کرده که جمهوری اسلامی به زودی در آستانه دستیابی به خطرناک‌ترین تسلیحات جهان خواهد بود. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز گفته «ایران حتی بعد از توافق هسته‌ای تلاش کرده برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را برای کاربرد در آینده، حفظ کند و توسعه دهد.»


حقیقت آن است که گرچه صحبت از برنامه هسته‌ای ایران درست است، برنامه‌ای که بر اساس پیمان عدم‌اشاعه، امری مشروع است، صحبت کردن از برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران یک دروغ صرف است و سازمان‌های خبری متعدد این مطلب را تایید کرده‌اند.
در ماه ژانویه دن‌کوتس، رئیس سابق سازمان اطلاعات ملی آمریکا که از طرف‌ترامپ منصوب بود بار دیگر در مجلس سنا دیدگاه شانزده نهاد اطلاعاتی آمریکا را تایید کرد و گفت:«ارزیابی ما هنوز هم این است که ایران در شرایط کنونی فعالیت‌هایی را که از نظر ما برای تولید یک بمب هسته‌ای ضروری است، انجام نداده است.»


دروغ دوم:نقض توافق هسته‌ای!
ترامپ بار‌ها ادعا کرده است ایران قبل از خروج یکجانبه دولت آمریکا از توافق و اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی علیه تهران، در حال نقض این توافق بود.
ترامپ ادعا می‌کند ایران نقض‌های متعددی را مرتکب شده است. تام کاتن، سناتور تندرو نیز تهران را متهم کرده که مفاد قرارداد را بار‌ها نقض کرده است. مارک دوبوویتس، رئیس نهاد محافظه‌کار «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» نیز همین ادعا را کرده و گفته است ایران به شکلی فزاینده در حال نقض توافق بود.
اما در واقعیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌به‌عنوان دیده بان هسته‌ای سازمان ملل ۱۵ گزارش را منتشر و در آن اعلام کرد ایران به شکل کامل از مفاد توافق تبعیت کرده است. در آوریل ۲۰۱۸ جیمز متیس، وزیر دفاع وقت آمریکا توافق هسته‌ای را توافقی«کاملاً قوی» توصیف کرد. حتی گادی آیزنکات، فرمانده وقت ارتش رژیم صهیونیستی در ماه مارس ۲۰۱۸ گفت توافق با همه نقایص آن در حال کار کردن است.


دروغ سوم: حمایت ایران از تروریسم!
وزارت امور خارجه آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۸ گفت«ایران کشور پیشروی دنیا در زمینه حمایت از تروریسم دولتی است.» جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا چند هفته بعد ادعا کرد جمهوری اسلامی«حامی‌مالی اصلی تروریسم بین‌الملل در دنیا از سال ۱۹۷۹ بوده است.»
این اصلا منطقی نیست. کمتر کسی درباره این واقعیت بحث می‌کند که تهران از حماس و حزب‌الله حمایت کرده و هر دوی این گروه‌ها را دولت آمریکا به‌عنوان سازمان‌های تروریستی بیگانه طبقه بندی  کرده است. در حالی که میلیون‌ها فلسطینی و لبنانی این گروه‌ها را به‌عنوان گروه‌های مقاومتی در نظر می‌گیرند که علیه ‌اشغالگران اسرائیلی نبرد می‌کنند.
بر اساس شاخص تروریسم جهانی در سال ۲۰۱۸ که توسط مؤسسه اقتصاد و صلح تدوین شده بیش از نیمی‌از کشتار‌های تروریستی افراد در جهان در سال ۲۰۱۷ در نتیجه حملات چهار گروه داعش، طالبان، الشباب و بوکوحرام بوده که به باور کارشناسان هیچ ارتباطی با ایران ندارند. در واقع، این عربستان سعودی به‌عنوان بزرگ‌ترین رقیب منطقه‌ای ایران است که متهم به حمایت تسلیحاتی و مالی از بسیاری از این عناصر تروریستی افراطی و استفاده از پوشش ایدئولوژیک سلفی برای آنها شده است.
ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی ۲۰۱۶ در شبکه فاکس نیوز گفت:«چه کسی مرکز تجارت جهانی را منفجر کرد؟ عراقی‌ها نبودند بلکه سعودی‌ها این کار را کردند، نگاهی به عربستان بکنید و اسناد را باز کنید.» اگر کشوری وجود دارد که شایسته عنوان حامی‌اصلی تروریسم دولتی در جهان است، این کشور، عربستان سعودی است نه جمهوری اسلامی ایران.


دروغ چهارم: همکاری با القاعده!
به گزارش باشگاه خبرنگاران، پایگاه اینترنتی اینترسپت در ادامه نوشت: دولت‌ترامپ با دست یازیدن به رابطه ساختگی میان ایران و القاعده راهی نوین را برای توجیه ادعای خود درباره حمایت ایران از تروریسم دولتی و پوشش قانونی برای اقدام نظامی احتمالی پیدا کرده است.‌ترامپ ادعا کرده است که تهران از القاعده حمایت می‌کند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در دوره‌ای که رئیس سیا بود گفت:«همه می‌دانند که روابطی در میان بوده و دوره‌هایی بوده است که ایرانی‌ها در کنار القاعده کار کرده‌اند.» (!)
جیسون بِرک، مؤلف کتاب«القاعده: سایه انداختن ترور» در سال ۲۰۱۷ گفت:«من هیچ شاهدی دال بر همکاری ندیده‌ام.» مرکز مبارزه با تروریسم در وست پوینت در گزارشی در سال ۲۰۱۲ اینگونه نتیجه‌گیری کرد که رابطه میان القاعده و ایران«رابطه هم‌پیمانی نیست بلکه شدیدا خصمانه است.»


دروغ پنجم: جنگ با ایران راحت خواهد بود!
این شاید احمقانه‌ترین دروغ باشد.‌ترامپ تهدید کرده است که«پایانی رسمی‌برای ایران» در کار خواهد بود. مضحک خواندن این قبیل اظهارات حق مطلب را ادا نمی‌کند و باید گفت ایران، عراق نیست.

 

کد مطلب : A98052612

📚 منبع : کیهان