🟠 انتقادها از فرار تحقیر‌آمیز آمریکا از افغانستان و بلایی که طی ۲۰ سال اشغالگری بر سر ملت مظلوم افغان آورده ادامه دارد. 🟠 رئیس‌جمهور سابق آمریکا این نوع عقب‌نشینی را «بزرگترین تحقیر تاریخ سیاست خارجی آمریکا » نامیده و شماری از کارشناسان نیز با اشاره به وضعیت این روزهای دولت آمریکایی «اشرف غنی» نتیجه […]

🟠 انتقادها از فرار تحقیر‌آمیز آمریکا از افغانستان و بلایی که طی ۲۰ سال اشغالگری بر سر ملت مظلوم افغان آورده ادامه دارد.

🟠 رئیس‌جمهور سابق آمریکا این نوع عقب‌نشینی را «بزرگترین تحقیر تاریخ سیاست خارجی آمریکا » نامیده و شماری از کارشناسان نیز با اشاره به وضعیت این روزهای دولت آمریکایی «اشرف غنی» نتیجه گرفته‌اند که، متحدان آمریکا دیگر به این کشور اعتماد نخواهند کرد.

🟠 با گذشت یک هفته از فرار «اشرف غنی» و مقامات دولت غربگرای افغانستان و سقوط کابل و فرار تحقیر‌آمیز و با عجله نیروهای آمریکایی از این کشور واکنش‌ها به این تحولات ادامه دارد و رسانه‌ها و مقامات غربی همچنان دولت بایدن را زیر آماج شدیدترین انتقادات خود قرار می‌دهند.

🟠 کار به جایی رسیده که برخی از جمهوری خواهان خواهان استعفای بایدن شده‌اند. شماری از مقامات سابق دموکرات و جمهوری خواه نیز تاکید می‌کنند این عقب‌نشینی نبود، فراری تحقیر‌آمیز بود.

🟠 بسیاری ازکارشناسان آمریکایی نیز با توجه حوادث روزهای اخیرفرودگاه کابل می‌گویند دیگر متحدین آمریکا اعتمادی به واشنگتن نخواهند داشت چرا که آنها نیز مثل مردم افغانستان رهاخواهند شد.

🟠 حتی صهیونیست‌ها که متحدیدن اصلی آمریکا محسوب می‌شوند زبان به شماتت گشوده‌اند.مثلا «عاموس یادلین» رئیس‌پیشین اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی دراین باره گفته «این عقب‌نشینی یک فرارتحقیرآمیز بود».

🟠 یا «عاموس گلعاد» رئیس‌پیشین بخش تحقیقات در سازمان اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی که گفته «شاهدشکست فجیع اطلاعاتی آمریکادرطول مرحله تصمیم‌گیری‌ها هستیم و ماباید واقعا بیدارباشیم تا اینها در منطقه ما رخ ندهد».

🟠 دیروز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهورسابق آمریکا نیز پر کار بود. اودر جدیدترین واکنشش به شکست فضاحت بار آمریکا درافغانستان روز شنبه در اظهاراتی در جمع حامیانش در آلاباما ضمن حمله به سیاست‌های دولت جوبایدن و خارج کردن نیروهای نظامی آمریکایی از خاک این کشور،گفت:

🟠 «تحولات افغانستان، بزرگترین تحقیر سیاست خارجی درتاریخ آمریکا به شمار می‌رود». براساس گزارش «رویترز»، ترامپ که قصد دارد باردیگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شرکت کند،

🟠 افزود: «تحولات اخیر افغانستان یک شکست نظامی بزرگ است که بی‌کفایتی واشنگتن را نشان می‌دهد… جهان اکنون درحال تماشای آمریکاست وبه این فکر می‌کند که«چه اتفاقی با این سرعت برای ایالات متحده رخ داده است؟»خروج ما به معنای تسلیم کامل بود.

🟠  این مسئله همچنین نشانگر «بی کفایتی محض رهبر یک کشور» است».وی در پایان تاکید کرد:«در آستانه بیستمین سالگردحملات
۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱‌، پرچم طالبان برفراز سفارت آمریکا درافغانستان به اهتزاز درآمده است».

🟧 بحران فرودگاه کابل با ۲۰ کشته

🟠 از تحولات میدانی افغانستان نیزخبر رسیده که هرج ومرج همچنان در فرودگاه کابل حاکم است و دولت آمریکا از بسته شدن ۴۸ ساعته فرودگاه برای تخلیه و انتقال کسانی که وارداین فرودگاه شده‌اندخبرداده است.

🟠 شبکه اسکای نیوز روزیکشنبه به نقل از وزارت دفاع انگلیس گزارش داده بود، هرج و مرج اطراف فرودگاه کابل منجربه کشته شدن هفت تن شده است.

🟠 دیروز امایک مقام ناتو هم اعلام کرد، طی ۷ روز گذشته دست‌کم ۲۰ افغان در فرودگاه کابل واطراف آن ‌جان خود را ازدست داده‌اند. شماری ازآنها درنتیجه تیراندازی نیروهای آمریکایی کشته شده‌اند.

🟠 وزارت دفاع انگلیس روزیکشنبه با اعلام مرگ ۷ تن در ازدحام و هرج و مرج اطراف کابل گفت: شرایط میدانی همچنان چالش برانگیز است اما ما هر کاری که بتوانیم برای مدیریت اوضاع و برقراری امنیت وایمنی تاحد ممکن تلاش می‌کنیم.

🟠 سفارت آمریکا نیزدر افغانستان به شهروندان این کشور توصیه کرد به سمت فرودگاه کابل نروند:«به خاطر تهدیدات امنیتی احتمالی درخارج از دروازه‌های فرودگاه کابل به شهروندان آمریکایی توصیه می‌کنیم از سفر به این فرودگاه و گیت‌های آن خودداری کنند».

🟠 دولت آلمان نیزبه اتباع خود در افغانستان هشدارداد که به دلیل خطرات امنیتی درفرودگاه کابل حاضر نشوند.

🟠 سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در کنفرانس خبری گفت وضعیت در فرودگاه کابل هر ساعت تغییر می‌کند.به گزارش فارس، برخی منابع خبری فیلمی از وضعیت امروز فرودگاه کابل منتشر کردند که هرج ومرج وشلوغی به وضوح قابل رؤیت است.

🟠 یکی از خبرنگاران خارجی درتوضیح این فیلم نوشته، مشکل در فرودگاه کابل این است که حتی اگر درلیست خروج قرارداشته باشید، عبور ازگیت و رسیدن به هواپیما غیرممکن است.

🟠 روزجمعه نیزگزارش‌هایی ازشلیک پراکنده گلوله دراطراف فرودگاه کابل برای پراکنده کردن جمعیت منتشر شد. همچنین تصاویری از خودروهای رها شده وآسیب دیده درگوشه و کنارخیابان‌های مجاوراین فرودگاه منتشر شده است.

🟧 کارشناس تلویزیون آمریکا: مردمافغانستان رابکشید!

🟠 رئیس‌کمیسیون اروپاگفته تا زمانی که رهبران اروپایی درحال مذاکره با طالبان برای تخلیه شهروندان‌شان وپناهجویان افغان هستند، اتحادیه اروپا رسماًاین گروه را به‌رسمیت نخواهدشناخت.

🟠 «رابرت اونیل»کارشناس شبکه فاکس نیوز نیز درباره مدیریت اوضاع در کابل خطاب به دولت آمریکا گفت:اگر من مسئولیتی در موضوع افغانستان داشتم، ۹ نفر به من می‌دادند، من در خیابان‌ها (افغانستان) قدم می‌زدم و هر کسی را که می‌دیدم می‌کشتم و می‌رفتم آمریکایی‌ها را نجات می‌دادم.
این کار دشواری نیست!

🟧 احمد مسعود: حاضرم از خون پدرم هم بگذرم

🟠 خبرها از دره پنج شیر آخرین پایگاه نیروهای ضد طالبان نیز حاکی است گفت‌و‌گوها بین دو طرف برای حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران همچنان ادامه دارد.

🟠 «احمد مسعود»، پسر «احمدشاه مسعود»، در مصاحبه با الشرق الاوسط در این باره گفت: «من آماده‌ام در صورتی که شرایط برای صلح و امنیت در کشور فراهم شود، از خون پدرم که دو روز قبل از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ ترور شد، بگذرم».

🟠 به گزارش ایسنا وی افزود: ما آماده گفت وگو با طالبان هستیم و تماس‌هایی با این گروه داریم. حتی پدرم سال ۱۹۹۶ بدون محافظ و سلاح برای گفت وگو با رهبری طالبان به خارج از کابل رفت و به آنها گفت:

🟠 چه می‌خواهید؟ می‌خواهید دین اسلام اجرا شود؟ ما هم مسلمان هستیم و خواهان صلح. بگذارید با هم همکاری کنیم. با این حال طالبان می‌خواهد همه چیز را به زور سلاح تحمیل کند.

🟠 اگر صلح می‌خواستند با ما صحبت و همکاری می‌کردند. ما همگی افغان هستیم و در آن صورت صلح وجود خواهد داشت. در دوره پدرم، طالبان نتوانست کنترل شمال را در دست بگیرد. بعدا القاعده ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ پدرم را ترور کرد. اما من مایلم به خاطر برقراری صلح و امنیت و ثبات در کشور از خون پدرم بگذرم.

🟠 ما آماده تشکیل دولتی فراگیر با طالبان از طریق مذاکرات سیاسی هستیم. اما آنچه قابل قبول نیست تشکیل دولت افراط‌گرا در افغانستان است که تهدید خطرناکی نه فقط برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه و جهان است.احمد مسعود بر اهمیت تمرکززدایی در افغانستان تأکید کرد و گفت:

🟠 ما با آنها گفت وگو می‌کنیم و به رسیدن به راهکاری و پایان جنگ امید داریم.
کشورهای عربی از افغانستان درس بگیرند
تحلیلگر اماراتی نیز در واکنش به تحولات افغانستان در مقاله‌ای نوشت:

🟠 «اشتباهات فاجعه‌آمیز اخیر آمریکا در افغانستان این موضوع را برای کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس ضروری کرده که هم اکنون زمان آن رسیده که وابستگی به واشنگتن را در عرصه راهبردی کاهش دهند».

🟠 به گزارش فارس، «دکتر عبدالخالق عبدالله» در مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی «نشنال نیوز» نوشت: «آیا خروج آمریکا از افغانستان مقدمه‌ای برای یک برنامه طولانی مدت برای خروج نظامی تدریجی از کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس می‌باشد؟ گزینه‌هایی که کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با آن مواجه هستند، چه می‌باشد؟

🟠 کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس بدون گزینه نیستند. احساسی در آمریکا درباره خروج از درگیری‌های خارجی ایجاد شده و صحبت‌هایی در این باره وجود دارد که کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس همانند گذشته منطقه‌ای حیاتی به شمار نمی‌آید…

🟠 آمریکا پیشتر و پس از شکست در جنگ ویتنام، به سرعت نقش رهبری خود را به خصوص پس از فروپاشی شوروی سابق به دست آورد. امروز این کشور با شکستی دردناک از افغانستان خارج شد و پروژه این کشور در عراق نیز در حال رنگ باختن است.

🟠 در هر کدام از این موارد، واشنگتن اشتباهات وحشتناکی در محاسبات خود درباره قدرت خود و توانایی مخالفان و دشمنان خود کرده است.در پایان این مقاله می‌خوانیم:

🟠 اشتباهات اخیر آمریکا فاجعه‌آمیز بوده است و برای کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس ضروری است که از این اشتباهات درس بگیرند.