حتما تا انتها با دقت بخوانید: در این مطلب کوتاه، اثبات خواهم کرد که ابوموسی اشعری” نه ساده‌لوح بود و نه متدین! ابوموسی اشعری طبق نظر شیعه و سنی قصد کشتن پیامبر را داشت همراه ۱۳نفر دیگر! ابوموسی اشعری از کسانی بود که قصد کشتن پیامبر را داشتند؛ او و بسیاری از بزرگان عرب در […]

حتما تا انتها با دقت بخوانید:

در این مطلب کوتاه، اثبات خواهم کرد که ابوموسی اشعری” نه ساده‌لوح بود و نه متدین!

ابوموسی اشعری طبق نظر شیعه و سنی قصد کشتن پیامبر را داشت همراه ۱۳نفر دیگر!

ابوموسی اشعری از کسانی بود که قصد کشتن پیامبر را داشتند؛ او و بسیاری از بزرگان عرب در عَقَبه و جنگ تبوک می خواستند پیامبر را ترور کنند اما نتوانستند!

ماجرای عقبه

پیامبر به جنگ تبوک رفته بود، در منطقه ای که کوهستانی و سنگلاخ بود عده ای از اصحاب پیامبر در کمین پیامبر نشستند تا شتر پیامبر را هی کنند شتر پیامبر را به زمین بزند و پیامبر بمیرد و ادعا کنند پیامبر به مرگ طبیعی مرده!

فقط حذیفه و عمار در کنار پیامبر بودند در این قضیه حذیفه می گوید پیامبر به من گفت “حذیفه! سرت را بالا بگیر تا منافقین را بشناسی!”

فقال رسول الله يا حذيفة كأنك شاك في بعض من سميت لك ، ارفع رأسك إليهم فرفعت طرفي إلى القوم ، وهم وقوف على الثنية ، فبرقت برقة فأضاءت جميع ما حولنا ، وثبتت البرقة حتى خلتها شمسا طالعة فنظرت والله إلى القوم فعرفتهم رجلا رجلا ، فاذا هم كما قال رسول الله ، و عدد القوم أربعة عشر رجلا ، تسعة من قريش ، وخمسة من ساير الناس ، فقال له الفتى : سمهم لنا يرحمك الله تعالى! قال حذيفة : هم والله «…….اسامی نه نفر آمده در روایت حذیفه هؤلاء من قريش ، وأما الخمسة الاخر فأبو موسى الاشعرى[١] والمغيرة بن شعبة الثقفي ، وأوس بن الحدثان البصري ،

۱. و هو ممن شهد العقبة بتبوك على ما شهد بذلك حذيفة بن اليمان روى جرير بن عبدالحميد الضبى عن الاعمش عن شقيق أبى وائل قال : قال حذيفة : والله ما في أصحاب رسول الله أحد أعرف بالمنافقين منى وأنا أشهد أن أبا موسى الاشعرى منافق ، أخرجه ابن جرير من أصحابنا في المسترشد : ١٣ ، وفضل بن شاذان في الايضاح ٦١.

اعمش از حذیفه نقل می کند که: ابوموسی اشعری معروف ترین منافقین است در نزد من و من شاهدم که ابوموسی اشعری منافق است و ایمان نیاورده « چون قصد کشتن پیامبر را داشته» ( بحارالانوار جلد ۲۸ ص ۱۰۰ )

اهل سنت هم ماجرای عَقَبه و قصد عده ای از صحابه مبنی بر قتل پیامبر را کاملا قبول دارند و اینکه ابوموسی اشعری جزو کسانی بود که می خواست پیامبر اسلام را به قتل برساند.
( شرح نهج‌البلاغه ابن ابی الحدید جلد ۱۳ص۳۱۵)

حذیفه ( بنا بر نظر شیعه و سنی صحابی صاحب سر پیامبر اسلام بود ) او بارها علنا گفته بود که ابوموسی اشعری جزو کسانی بود که می خواست پیامبر اسلام را به قتل برساند!

برای همین اشعث بن قیس ( نفوذی معاویه بین سپاه علی علیه السلام ) اصرار عجیبی داشت که ابوموسی اشعری از طرف سپاه علی علیه السلام به مذاکرات حَکَمیت برود. ( حیات سیاسی فکری امامان شیعه ص۱۰۱)

به جرات می‌توان گفت معاویه در مذاکرات حَکَمیت هر دو طرف مذاکره کننده را در اختیار داشت یعنی هم عمرعاص طرفدار معاویه بود هم ابوموسی اشعری!

اینکه عمرعاص سر ابوموسی اشعری کلاه گذاشت یک دروغ بزرگ تاریخی است!

هر دو با هماهنگی تمام سعی در به قدرت رساندن معاویه داشتند چنانکه ابوموسی اشعری بعداز شهادت امیرالمومنین علی علیه با معاویه بیعت کرد! ( بلاذری ، انساب ج ۴ ص ۴۳ ، طبری ج۵ ص ۳۳۲)