دو نفتکش حامل بیش از ۳ میلیون بشکه میعانات گازی ایران طی روزهای آینده در بندر خوزه ونزوئلا لنگر ‌انداخته و محموله خود را تخلیه می‌کنند. به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نفتکش‌های حامل ۱٫۲۲ میلیون بشکه نفت خام و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی ایران قرار است طی روزهای آینده محموله خود را […]

دو نفتکش حامل بیش از ۳ میلیون بشکه میعانات گازی ایران طی روزهای آینده در بندر خوزه ونزوئلا لنگر ‌انداخته و محموله خود را تخلیه می‌کنند.
به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نفتکش‌های حامل ۱٫۲۲ میلیون بشکه نفت خام و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی ایران قرار است طی روزهای آینده محموله خود را در پایانه خوزه در ونزوئلا تحویل دهند.
ونزوئلا برای تامین بخش بزرگی از رقیق‌کننده‌هایی که برای تبدیل نفت سنگین خود به درجات نفتی قابل صادرات لازم دارد، وابسته به ایران است. نفت خام ایران هم در پالایشگاه‌های این کشور آمریکای جنوبی برای تولید سوخت پالایش می‌شود.
مدارک شرکت نفت ملی ونزوئلا نشان می‌دهد یکی از نفتکش‌هایی که در این ماه به آب‌های ونزوئلا می‌رسد نفتکشی با نام هیوج با پرچم ایران است که تحت مالکیت شرکت ملی نفتکش ایران قرار دارد.
ایران در سال جاری میلادی صادرات خود به ونزوئلا را که شامل میعانات پارس جنوبی هم می‌شود، افزایش داده و بیشتر از ناوگان کشتیرانی خود استفاده می‌کند.
هر دوی این محموله‌های نفتی توسط شرکت بازرگانی نفت ایران عرضه می‌شوند. این شرکت به‌همراه برخی دیگر از شرکت‌های ایران در اوایل سال جاری میلادی یک قرارداد ۱۱۰ میلیون یورویی با شرکت نفت ملی ونزوئلا برای احیای یک پالایشگاه در این کشور و عرضه نفت به این شرکت امضا کردند.
ونزوئلا از ماه ژوئن تا اوت، حدود ۴٫۸ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی ایران را وارد کرده‌است.
به نوشته رویترز، ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند، همکاری خود در زمینه انرژی را طی سال‌های اخیر تقویت کرده‌اند. نفت خام سنگین ونزوئلا در ازای بنزین، میعانات گازی، قطعات پالایشگاهی و کمک‌های فنی ایران معامله می‌شود.
گفتنی است غربی‌ها که تا پیش از جنگ اوکراین همواره به دنبال تحریم انرژی ونزوئلا بودند پس از شروع جنگ فوق و تحریم نفت و گاز روسیه مجبور شدند تا تحریم گاز ونزوئلا را شل کنند و بر همین اساس ونزوئلا پس از ۲ سال توانست ارسال گاز به اروپا را طبق قرارداد تجارت نفت در ازای بدهی آغاز کند. اما دولت این کشور حالا صادرات نفت خود به اروپا را متوقف و اعلام کرده دیگر تمایلی به قرارداد نفت در ازای بدهی ندارد و در عوض خواستار سوخت پالایش‌شده از سوی تولیدکنندگان ایتالیا و اسپانیا در ازای نفت خام است.