مجلس نمایندگان آمریکا، طرح ممانعت ایران از دسترسی به ۶میلیارد دلار از اموال آزادشده‌اش را تصویب کرد. این مبلغ که پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی بود، پیش از این با وساطت قطر و در جریان مبادله چند تن زندانیان دوطرف آزاد شد.

آمریکا می‌داند که مزاحمت علیه ایران برایش بسیار پرهزینه خواهد بود

مجلس نمایندگان آمریکا، طرح ممانعت ایران از دسترسی به ۶میلیارد دلار از اموال آزادشده‌اش را تصویب کرد. این مبلغ که پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی بود، پیش از این با وساطت قطر و در جریان مبادله چند تن زندانیان دوطرف آزاد شد.
 

مبادله پنج زندانی ایرانی در برابر پنج زندانی آمریکایی به علاوه آزادی ۶میلیارد دلار اموال مسدودشده ایران در سئول، اواخر شهریورماه جاری انجام شد و این پول ضمن تبدیل به یورو، از سوئیس به بانکی در قطر منتقل شد.
مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه، در یک اقدام دوحزبی و با همراهی نمایندگان دموکرات، طرحی را به تصویب رساند که از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به شش میلیارد دلار مذکور جلوگیری می‌کند. این طرح دولت بایدن را ملزم می‌کند شش میلیارد دلار دارایی ایران را که در ارتباط با آزادی پنج زندانی آمریکای رفع توقیف شده بود، به طور دائم مسدود کند.
خبرگزاری آسوشیتد‌پرس نوشت، «طرح عدم تامین‌ مالی برای تروریسم جمهوری اسلامی» توسط مایکل مک‌کال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ارائه شده بود و با ۳۰۷ رای مثبت در مقابل ۱۱۹ رای منفی به تصویب رسید. همه نمایندگان جمهوری‌خواه، جز یک نفر، و ۹۰ نماینده دموکرات به این طرح رای دادند.
مک‌کال که رئیس کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا است، گفت: «با چنین بی‌ثباتی در منطقه [خاورمیانه]، آخرین کاری که باید بکنیم این است که امکان دسترسی به شش میلیارد دلار را به حکومتی بدهیم که حامی تروریسم در منطقه است.»
مجلس نمایندگان آمریکا همچنین متمم‌هایی را برای طرح روز پنج‌شنبه خود به تصویب رساند که در آن استفاده حماس و گروه‌های تحت حمایت ایران از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی و اقدامات یهودی‌ستیزانه این گروه را محکوم می‌کند. در متممی دیگر که به تصویب رسید، عنوان شده که حوثی‌های یمن از خودداری بایدن برای محکوم کردن آنها، در حال بهره‌برداری هستند. این طرح، دولت بایدن را ملزم کرده هر نهادی را که تلاش کند از این شش میلیارد دلار رفع انسداد کنند، تحریم کند.
گفتنی است مصوبه مذکور باید در مجلس سنای آمریکا هم تصویب شود تا تبدیل به قانون شود. با این حال به دلایل متعدد، بسیار بعید است که کنگره و دولت آمریکا بخواهند در عالم واقعیت، چنان خبطی را به اجرا بگذارند. نخست این که چنان اقدامی، دولت قطر را به عنوان واسطه آمریکا و طرف قابل‌اعتماد برای دیگران، از حیز انتفاع ساقط می‌کند. ثانیا به ایران و گروه‌های همسو این مجوز را خواهد داد که وارد فاز جدیدی از ایراد ضربات دردناک به نیروها و پایگاه‌های آمریکایی در منطقه شوند و حال آن که طرف آمریکایی، ظرفیت افزایش تنش و درگیری را ندارد. ثالثا، ارتکاب خبط مذکور می‌تواند متضمن شتاب فوق‌العاده در گسترش برنامه هسته‌ای و توقف همکاری‌های ایران با آژانس باشد.