«اسماء محمد» همسر اول «ابوبکر البغدادی» سرکرده اسبق سازمان تروریستی داعش در بخش دوم از سلسله مصاحبه‌های اختصاصی خود رازهای بیشتری را درباره زندگی همسرش فاش کرد.
 

 

 

«اسماء محمد» همسر اول «ابوبکر البغدادی» سرکرده اسبق سازمان تروریستی داعش در بخش دوم از سلسله مصاحبه‌های اختصاصی خود رازهای بیشتری را درباره زندگی همسرش فاش کرد.
«اسماء محمد» در این مصاحبه گفت که سخت‌ترین لحظات زندگی‌ام با «ابوبکر البغدادی» زمانی بود که او من را از دعا کردن و ترحیم برای فوت پدرم منع کرد؛ چراکه به ایمان و اعتقادات دینی‌اش مشکوک بود. وی گفت: «از اینکه مرا از دعا و مجلس ترحیم بر مرحوم پدرم باز داشت شوکه شده بودم.» اسماء محمد گفت که «شک‌های او من را به حدی رساند که به ایمان خودم نیز شک می‌کردم.» اسما درباره تاثیر افکار افراطی بر ابوبکر البغدادی گفت: او بیشتر به ایدئولوژی «اخوان‌المسلمین» تمایل داشت و «جبهه النصره» را به «خیانت و کفر» و «القاعده» را به ارتداد و گمراهی متهم می‌کرد.
همسر اول البغدادی در این بخش از مصاحبه اختصاصی درباره زندگی روزمره سرکرده اسبق داعش پس از ایراد خطبه معروفش در مسجد موصل، و اعلام «دولت خلافت» گفت که او در استفاده از وسائل جدید مانند کامپیوتر تعصبی نداشت، کتاب می‌خواند و لپ‌تاپ با خود حمل می‌کرد اما استفاده تلفن همراه را به دلیل مسایل امنیتی در خانه ممنوع کرده بود. آن‌طور که ایسنا نوشته است، او افزود که همسرش زمانی که سرکرده داعش بود ماهانه تنها ۱۰۰ دلار برای خرج خانواده به او می‌داد. به گفته اسماء، البغدادی پس از آزادی از زندان آمریکایی‌ها در سال ۲۰۰۴ در پی اشغال عراق، از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برد و ترس شدیدی از پهپادها داشت. اسماء محمد درباره ازدواج پسرش حذیفه نیز گفت: «ازدواج حذیفه در پانزده سالگی مسخره بود؛ چراکه در آن زمان او هنوز کودک بود، اما اسلحه با خود حمل می‌کرد.» وی همچنین فاش کرد که او با ازدواج پسرش در سنین کودکی با دختر «ابومصعب الزرقاوی» از سرکرده‌های پیشین گروه القاعده در عراق مخالفت کرد اما در نهایت پسرش با دختر برادر خود اسماء ازدواج کرد. او همچنین گفت که پسرش حذیفه کشته شده اما هنوز از محل دفن جسد او اطلاعی ندارد. گفتنی است، همسر اول سرکرده اسبق گروه تروریستی داعش اواخر بهمن نیز در نخستین
حضور علنی خود و مصاحبه با شبکه سعودی الحدث و العربیه به افشای جنایات البغدادی پرداخته بود. البغدادی در اکتبر ۲۰۱۹ در جریان عملیات ویژه آمریکا در استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه به هلاکت رسید.
جزئیات «حساس» درباره خطرناک‌ترین عناصر داعش
خبر دیگر آن‌که «فاضل ابورغیف» کارشناس امنیتی در عراق اطلاعات مهم و حساسی را درباره ابوزید و ابو احمد اتصالات به عنوان دو تن از خطرناک‌ترین سرکردگان داعش که به دست نیروهای امنیتی عراق افتاده‌اند، فاش کرد. به گزارش شفقنا، ابورغیف گفت: «دستگاه اطلاعات ملی عراق به ویژه در زمینه تعقیب سازمان‌ها و سرکردگان وابسته به داعش و القاعده نقش مهمی ایفا کرده است؛ از این رو تاریخچه آرشیو شده‌ای از ده‌ها تن از سرکردگان اصلی داعش که در داخل و خارج عراق فعالیت و برنامه‌ریزی می‌کردند، در اختیار دارد.» وی افزود: «این دستگاه موفق به دستگیری ابوزید شد که عملیات جابه‌جایی و سلاخی عناصر داعش علیه سربازان و شخصیت‌های ربوده شده از جمله شهید کاظم الرکابی را مستندسازی می‌کرد و علاوه‌بر این در تصویربرداری و مستندسازی عملیات به دار آویختن شهید مصطفی العذاری نیز نقش داشت.» ابورغیف ادامه داد: «او همچنین در خبرگزاری‌های داعش اعم از اعماق، فرقان و دابق نقش بزرگی داشت و اقدام به انتشار اطلاعات و نشریات داعش در سایت‌های مختلف می‌کرد.»
وی تصریح کرد: «همچنین برادرش ابواحمد اتصالات نیز در سازمان داعش چندین پست داشت و در کدنویسی پیچیده برای جلوگیری از ردیابی عملیات‌های داعش توسط سرویس‌های امنیتی عراق، مهارت بالایی داشته و دارای یک پست امنیتی عمومی و نظامی در به اصطلاح ولایت فلوجه برخوردار بوده و به طور کلی مسئول همه حملاتی بوده است که در فلوجه اجرا می‌شد.» این کارشناس عراقی بیان کرد: «داعش یک گروه تروریستی ایدئولوژیک است بنابراین ضعیف می‌شود اما از بین نمی‌رود و برای از بین بردن آن به تلاش‌های زیادی نیاز است و سرویس اطلاعاتی عراق از تکنیک‌های بسیار زیادی در این خصوص برخوردار است.»