زونگ پی وو دیپلمات ارشد چین در آمریکای شمالی و سفیر سابق این کشور در کانادا به عنوان سفیر جدید جمهوری خلق چین در تهران معرفی و به تهران وارد شد، این انتخاب در کنار انتقال سفیر سابق چین در ایران به عربستان سعودی حائز اهمیت ویژه‌ای است.

 

زونگ پی وو دیپلمات ارشد چین در آمریکای شمالی و سفیر سابق این کشور در کانادا به عنوان سفیر جدید جمهوری خلق چین در تهران معرفی و به تهران وارد شد، این انتخاب در کنار انتقال سفیر سابق چین در ایران به عربستان سعودی حائز اهمیت ویژه‌ای است. 
جمهوری خلق چین در طی ماه‌های اخیر تغییراتی را در کادر دیپلمات‌های خود در منطقه غرب آسیا اعمال داشت. یکی از مهم‌ترین تغییرات دیپلماتیک چین، پایان ماموریت چانگ هوا در تهران و عزیمت وی به ریاض برای تصدی پست سفارت این کشور در عربستان سعودی و انتصاب زونگ پی وو مدیرکل اسبق آمریکای شمالی وزارت امور خارجه چین به عنوان سفیر این کشور در ایران بود. 
در همین زمینه چنگ وی کینگ سفیر سابق چین در ریاض نیز به مقام مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت خارجه چین منصوب شد. 
سفیر جدید چین در ایران کیست 
زونگ پی وو دیپلمات ۵۶ ساله چینی متولد سال ۱۹۶۷ است. وی از دانشگاه امور خارجه چین (CFAU) فارغ‌التحصیل شده و در سال ۱۹۹۲ به طور رسمی به استخدام وزارت امور خارجه چین درآمد و در اولین پست دیپلماتیک خود از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۰ میلادی در اداره کل آمریکای شمالی و اقیانوسیه وزارت امور خارجه چین به عنوان وابسته، دبیر سوم و معاون مدیر بخش فعالیت داشت. 
وی در سال ۲۰۰۰ به مقام دبیر دوم و سپس تا پایان سال ۲۰۰۳ میلادی به عنوان دبیر اول سفارت چین در کانادا فعالیت داشت. در سال ۲۰۰۳ وی مجددا به اداره کل آمریکای شمالی و اقیانوسیه وزارت خارجه برگشت و در مقام دبیر اول، معاون مدیرکل و رایزن به خدمت خود ادامه داد. وی تا سال ۲۰۰۹ میلادی در مقام رایزن در این اداره به فعالیت خود ادامه داده و در از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان رایزن دوم (مشاور ارشد) در سفارت چین در لندن مشغول به کار بود. 
زونگ پی وو پس از آن به مقام مدیرکلی آمریکای شمالی و اقیانوسیه وزارت امور خارجه چین منصوب شده و در سال ۲۰۱۹ به عنوان سفیر جدید جمهوری خلق چین در کانادا منصوب شد. 
بررسی سوابق پی وو نشانگر ترقی وی در مناصب دیپلماتیک و همچنین انتصاب وی در یکی از مهم‌ترین مناطق در روابط بین‌المللی و سیاست خارجی چین یعنی آمریکای شمالی است. 
دوران ماموریت و سفارت وی در کانادا با چالش‌های جدی در روابط کانادا و چین رو‌به‌رو بود. 
به گزارش رویترز پیش از آغاز ماموریت 
پی وو در کانادا، روابط پکن و اوتاوا به واسطه صدور حکم بازداشت منگ وانژو رئیس امور مالی شرکت هوآووی تکنولوژی توسط آمریکا و دستگیری وی توسط پلیس کانادا دچار چالشی جدی شد. 
در ماه دسامبر ۲۰۱۸ وانژو در اقدامی عجیب و غیرمعمول در هنگام جابه‌جایی هواپیما در فرودگاه ونکوور در میان سفر وی از هنگ کنگ به مکزیک با درخواست ایالات متحده توسط پلیس کانادا دستگیر شد. وزارت دادگستری آمریکا علت این موضوع را نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام داشت و درخواست استرداد وی را به کانادا داد. 
بنابر ادعای رسانه‌های غربی چین متقابلا مایکل اسپاور تاجر کانادایی و مایکل کوریگ دیپلمات سابق کانادایی را به اتهام تهدید علیه امنیت ملی بازداشت کرد. 
در این دوره روابط چین، کانادا و آمریکا در پر تنش‌ترین حالت ممکن قرار داشت. پرونده وانژو پس از ۱۰۰۰ روز در ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی با پایان بازداشت خانگی سه ساله وی و بازگشت او به چین پایان یافت. چین نیز بلافاصله زمینه آزادی مایکل اسپاور و مایکل کوریگ را فراهم نمود. 
به گزاش رویترز، یکی دیگر از چالش‌های پی وو در دوران ماموریت خود در اوتاوا، محکومیت قانون امنیت ملی چین در هنگ کنگ توسط کانادا و همچنین ادعای دخالت چین در انتخابات فدرال کانادا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ میلادی بود. 
انتصاب و ماموریت جدید زونگ پی وو که یکی از دیپلمات‌های ارشد و پر اهمیت چین به شمار می‌آید، نشانگر اهمیت راهبردی منطقه غرب آسیا و اهمیت ایران در روابط خارجی چین به شمار می‌آید.
 پست جدید چانگ هووا و چنگ وی کینگ
سفرای سابق چین در تهران و ریاض 
یکی دیگر از تغییرات مهم در سطح کادر دیپلماتیک چین در منطقه، عزیمت چانگ هووا از تهران به ریاض و انتصاب چنگ وی کینگ به مدیرکلی غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت خارجه جمهوری خلق چین است. 
در طی سال‌های اخیر روابط عربستان سعودی و چین به بالاترین حد ممکن رسیده و ریاض سعی در گسترش روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی خود با پکن و پیدا کردن شریکی جدید در جهان غیر‌غربی دارد. 
کشور چین نیز متقابلا به دنبال فرصت‌های جدید در سراسر جهان و بالاخص منطقه غرب آسیا و حوزه خلیج‌فارس به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مناطق دنیا در حوزه انرژی، سوخت و همچنین سیاست جهانی دارد. 
سیاست راهبردی چین در منطقه غرب آسیا ایفای نقش موازنه‌گری و میانجی‌گری و کاهش نفوذ غرب و ایالات متحده در منطقه ما هست. 
به گزارش ایرنا، در همین راستا و با تغییرات جدید وزارت امور خارجه این کشور در سطح ایران، عربستان سعودی و منطقه غرب آسیا، به وضوح می‌توان اهمیت کشورهای ایران و عربستان سعودی در سیاست خارجی چین را دریافت.