مقام‌های وزارت دفاع آمریکا در نشستی در مجلس سنا به آسیب‌پذیری این کشور در برابر سبک حملات موشکی ایران به سرزمین‌های اشغالی اعتراف کردند.
مقام‌های وزارت دفاع آمریکا در نشستی در مجلس سنا به آسیب‌پذیری این کشور در برابر سبک حملات موشکی ایران به سرزمین‌های اشغالی اعتراف کردند.
 
 
 
 
مقام‌های وزارت دفاع آمریکا در یک جلسه استماع در کمیته فرعی «قوای راهبردی کمیسیون نیروهای مسلح» مجلس سنای آمریکا به ناتوانی این کشور در مهار حملاتی با سبک و اندازه‌ حمله موشکی ایران به اسرائیل در عملیات «وعده صادق» اعتراف کردند.
«آنگوس کینگ»، رئیس این کمیته فرعی در جلسه مذکور که چهارشنبه گذشته برگزار شد سؤالات سختی از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا درباره توان دفاعی این کشور برای دفع حملات موشکی پرسید.
«جان هیل»، معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور پدافند موشکی و فضائی در پاسخ به سؤالات کینگ اعتراف کرد که واشنگتن از توان دفاعی کافی برای مقابله با موشک‌های ‌هایپرسونیک برخوردار نیست.
کینگ گفت: «واقعیت این است که ما هیچ دفاعی در برابر موشک‌های ‌هایپرسونیک نداریم. همین‌طور هست یا نیست؟ آقای هیل، ما هیچ دفاعی در برابر موشک‌های ‌هایپرسونیک داریم؟ شما فرمانده یک ناو هواپیمابر در شکاف‌گرینلند (منطقه‌ای در شمال اقیانوس اطلس) هستید.»
وی اضافه کرد: «اگر شاهد شلیک یک موشک ‌هایپرسونیک از مورمانسک با سرعت
۶۰۰۰ مایل در ساعت باشیم شما چکار خواهید کرد؟»
جان هیل در پاسخ گفت: «ما سیستم‌هایی داریم که در مراحل پایانی خود هستند اما به سیستم‌های بیشتری نیاز داریم. حرف شما درست است. پدافند موشکی ما در برابر موشک‌های ‌هایپرسونیک ناکافی است… بحثی نیست، ما لازم است روی پدافند موشکی تمرکز کنیم.»
کینگ در بخش دیگری از اظهاراتش درباره اینکه آیا آمریکا توان دفع حملات موشکی با حجم و اندازه‌ای که تهران در روز ۱۴‌آوریل به اسرائیل حمله کرد را دارد یا خیر. «گئورگی گیلوت»، ژنرال نیروی هوائی و فرمانده دفاع هوافضای آمریکای شمالی به این سؤال پاسخ منفی داد.
این سناتور پرسید: «بگذارید سؤالم را این‌طور مطرح کنم. فرض کنید اتفاقی که روز ۱۴‌آوریل رخ داد بر فراز اقیانوس شمالگان رخ بدهد، یعنی ۳۰۰ موشک و پهپاد از اقیانوس شمالگان به سمت کانادا و شمال آمریکا حرکت کنند. آیا ما می‌توانیم این موشک‌ها را ساقط کنیم؟»
گیورت گفت: «خیر رئیس.» ژنرال آمریکایی در توضیح درباره دلیل اینکه چرا آمریکا در آن حالت فرضی قادر به مهار موشک‌های ایران در این حجم نخواهد بود گفت: «یکی از دلایل آن آقای رئیس این است که  آنها نیروی مستقر دارند.»
به گزارش تسنیم، وی خاطرنشان کرد: «در حال حاضر، ما توانمندی‌های لازم را در نیروهای مسلح خودمان داریم ولی آنها در حوزه فرماندهی آمریکای شمالی به کار گرفته نشده‌اند. به علاوه، این تعداد از ابزارهایی که ما هم‌اکنون در منطقه داریم برای پاسخ دادن به حملات در اندازه‌ای که ایرانی‌ها انجام دادند نخواهد بود.»