یکی از راه هایی که می توان با تحریم مبارزه کرد این است که بتوان بازار هایی تازه کشف کرد تا با وارد شدن به آن توانایی ها و ظرفیت های کشور را به کار گرفت.در شرایطی که توسعه صادرات غیر نفتی یک برنامه مهم اقتصادی است . طرح پرورش زالو ی طبی به لحاظ […]

یکی از راه هایی که می توان با تحریم مبارزه کرد این است که بتوان بازار هایی تازه کشف کرد تا با وارد شدن به آن توانایی ها و ظرفیت های کشور را به کار گرفت.در شرایطی که توسعه صادرات غیر نفتی یک برنامه مهم اقتصادی است . طرح پرورش زالو ی طبی به لحاظ زود بازده بودن توجیه اقتصادی خواهد داشت .

✅در برنامه پنجم توسعه کشور، اهمیت ویژه ای به درآمد های غیر نفتی داده شده است و چشم انداز کشور به سوی عبور از یک اقتصاد نفتی به یک اقتصادی است که بتواند غیر وابسته به نفت جریان خود را داشته باشد. بنابراین نیاز است تا در این راستا به درآمد از صنایع دیگری که برای کشور علاوه بر اشتغال زایی کسب درآمد و ارز آوری نیز داشته باشد، بیندیشیم. صنایعی مانند پرورش قارچ، گیاهان دارویی، مزارع پرورش شتر مرغ و پرورش قورباغه و … از جمله صنلیعی هستند که در این سال ها به آن ها توجه شده است.  اما صنعتی مانند طب سنتی که در این سال ها بیشتر از پیش شناخته و مورد توجه مردم قرار گرفته است راه را برای تولید و پرورش زالو باز کرد. استفاده از این جاندار در سال های نچندان دور در ایران به وفور وجود داشته است اما هیچ گاه به چشم یک صنعت و شغل به آن نگاه نشده است.

✅صنعتی مانند تولید و پرورش زالو یکی به دلیل فوق که مردم دوباره به اصل خود باز گشته اند و دیگری به خاطر این که جمعیت مردم افزایش یافته است و تعدا این جانداران به دلایل مختلف کاهش یافته و پاسخگوی نیاز های روز افزون افراد جامعه نمی باشد، توانست یک مسیر توسعه ای را برای این صنعت باز کند.

✅بسیاری از افرادی که در مسیر تولید زالو گام بر میدارند باید برخی نکات را که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم مورد توجه قرار دهند.


✅پرورش زالو
با این حرفه می توان با یک تیر چند نشان زد :

۱-استفاده از ظرفیت و توانایی کشور که تا به حال از آن استفاده نشده است

۲-میتوانیم طب سنی کشورمان را به جهانیان بشناسانیم

۳-کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال باری جوانان با کمترین هزینه

۴-سود دهی فراوان و تقویت بخش اقتصادی کشور


پرورش زالو
با استفاده از امکاناتی که برای این پرورش زالو و تولید وجود دارد ما می توانیم یکی از قطب های صادر کننده زالو به جهان باشیم چون ما هم نیروی کار این شغل را داریم و هم اینکه شرایط برای این کار در کشور ما ارزان تر از کشورهای دیگر می باشد.

برخی دیگر از دلایل اهمیت این صنعت این است که ما می توانیم با استفاده از زالو داروهای کم یاب را تولید کنیم و از این طریق هم به کسانی که به این داروها نیاز دارند کمک کنیم و هم به چرخه ی اقتصادکشور کمک کنیم. کشر ایران از لحاظ منابع و امکانات این توانایی را دارد که علاوه بر این که این صنعت را برای مصرف در کشور و بازار داخلی گسترش دهد، تولیدات مازاد را برای استفاده به کشورهای مختلف ارسال کند. بسیاری از کشور ها برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی از زالو بهره می برند که نیاز آن ها را به زالو همیشگی کرده است. بازار بزرگی برای مصرف زالو وجود دارد و فقط نیازمند تولیدات صحیح در این عرصه است.

فرروش زالوی پزشکی در آمریکا و اروپا بین ۶ تا ۸ دلار می باشدو ساید بهتر است این نکته را هم بدانید که در بعضی از کشور ها فروش زالوئ با قیمت فروش نفت در کشور خوبمان ایران برابری می کند.